Nemocnice na Jihlavsku nebude třeba kvůli odchodu lékařů zavírat

Žádnou nemocnici na Vysočině nebude nutné kvůli odchodům lékařů úplně uzavřít. Komplexní péči by ale zajišťovala od 1. března pouze nemocnice v Pelhřimově. Vyplynulo to z dnešního jednání hejtmana a ředitelů nemocnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v nemocnici v Příbrami sledují operaci na monitoru

Lékaři v nemocnici v Příbrami sledují operaci na monitoru | Foto: Pavel Pavlas

„Jednoznačně by žádná z nemocnic nebyla uzavřena, všechny by udržely minimálně některé provozy a ambulantní péči. Jsme si plně vědomi vážnosti situace a je mi líto, že se slibované jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví a vlády dosud neproběhlo,“ řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Odchody z nemocnic v kraji podložilo výpovědí 59 procent lékařů. Nejvíc výpovědí podali anesteziologové, chirurgové, internisté a gynekologové v Jihlavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve zdravotnictví na Vysočině v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Ředitelům nemocnic jsme nabídli veškerou spolupráci týkající se právních rozborů i zajištění všech technických záležitostí, protože odchod takového množství lékařů je spojen se složitými záležitostmi navrácení všech materiálů, výstupních prohlídek, ukončení pracovního poměru, vrácení osobních ochranných pomůcek a desítek dalších technických záležitostí, které jsou s tím spojeny.“ řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Hejtman Běhounek naplánoval další schůzku na 17. ledna. To by už mělo být jasné, která oddělení a v jaké struktuře by bylo možné v konkrétních nemocnicích na Vysočině udržet.

Situace v jihlavské nemocnici

Jihlavská nemocnice eviduje podle jejího ředitele Lukáše Veleva 111 výpovědí.

„Bude-li současné ministerstvo zdravotnictví pokračovat v rétorice, v které pokračuje, tak se obávám, že počet výpovědí ještě vzroste,“ řekl Lukáš Velev

Dodal, že jak vláda, tak ministerstvo zdravotnictví místo konstruktivního jednání s lékaři, řešení problémů a analýzy toho, proč lékaři včetně zkušených a erudovaných pracovníků hodlají riskovat svoji profesi, se uchylují pouze k vyhrožování.

„My s lékaři samozřejmě velmi intenzivně jednáme. Snažíme se jim v rámci možností, které jsou ale velmi malé díky úhradové vyhlášce, kterou pan ministr Heger vydal, nabízet i nějaké stimuly, aby zůstali v nemocnici. Oni to ale s díky odmítají, protože chtějí, aby problémy řešila ne nemocnice, ale ministerstvo zdravotnictví a vláda, které mohou změnit sytém financování,“ uvedl Lukáš Velev.

Spolupráci s krajem hodnotí jako dobrou, nicméně vyřešit situaci podle jeho slov musí vláda a ministerstvo zdravotnictví, nikoliv kraj.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Silvie Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme