Nemocnice na Vysočině musí odkládat operace šedého zákalu, nejsou na ně peníze

Kvůli nedostatku peněz musejí nemocnice na Vysočině odmítat pacienty se šedým zákalem. Na operaci této vážné oční nemocni totiž nemají peníze. Kvůli tomu, že Všeobecná zdravotní pojišťovna zkrátila platby na zákrok, musela například nemocnice v Jihlavě přeložit kolem 160 operací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký

Pacienti, kteří čekali na zákrok půl roku a měli na něj jít teď na jaře, budou muset vydržet až do listopadu, kdy je budou lékaři operovat v rámci peněz pro druhé pololetí.

Na zákrok si musí počkat i paní Alena z Jihlavy. „Pro mě to byl šok. V běžném životě, jak rodinném, tak pracovním, mě to omezuje, nemohu řídit auto. Bojím se, že způsobím nějaké neštěstí,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocnice na Vysočině musí odkládat operace šedého zákalu. Důvody zjišťovala reportérka Lucie Maxová

Podle primáře očního oddělení jihlavské nemocnice Pavla Pernici, kterému se krácení plateb také nelíbí, má nyní paní Alena stejně jako ostatní pacienti pouze dvě možnosti.

„Buďto se pacient smíří s tím, že počká, když je třeba na jedno oko odoperovaný a na druhé vidí. Pokud vidí na obě špatně, tak se může obrátit na soukromé kliniky v Brně nebo v Praze,“ vysvětluje Pernica.

To ale paní Alena odmítá. „Nevidím důvod, proč jezdit do Prahy nebo do Brna. Chodím tady 15 let do nemocnice a jsem s očním oddělením maximálně spokojena, mám tam své ošetřující lékaře. Podle mě je to naprosto zbytečné, ať mě odoperují tady, kde mě znají a vědí mou diagnózu,“ zdůrazňuje.

Počkejte si, vzkazuje VZP

Mezi pacienty se šedým zákalem je navíc řada starých lidí, kteří už téměř nevidí. Cestování do desítky kilometrů vzdálených měst je pro ně téměř nemožné.

Ředitel krajské pobočky VZP Jiří Kořínek pacientům radí, ať si na operaci ve své nemocnici počkají. „Každý pacient svou operaci určitě dostane, ale vzhledem k tomu, že operace šedého zákalu není vitální záležitost, tak bych doporučil našim pojištěncům, ať vyčkají do druhého pololetí,“ uvedl.

Pacienti podle něj musí pochopit, že pojišťovna přispívá i na další léčbu závažnějších onemocnění, jako je například péče o onkologicky nemocné pacienty nebo lidi s kardiovaskulárními chorobami.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme