Nemocnice se nechtějí smířit s rušením lůžek, chystají i protestní akce

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem, která se ocitla na seznamu nemocnic ohrožených rušením lůžek akutní péče, chystá protestní akce. Zdravotníci se nechtějí smířit s tím, že by jejich nemocnice, která slouží pro spádovou oblast s 55 tisíci obyvateli jižní části Litoměřicka, byla na odpis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Žatec | Foto: Ladislav Bába

Symbolicky na 17. listopadu proto chystají zdravotníci mítink. „Před nemocnicí bude protestní akce v den výročí revoluce,“ potvrzuje jednatel a spoluvlastník nemocnice Josef Krajník.

Argumenty pojišťovny o úsporách podle něj neobstojí. Roudničtí totiž mají jedny z nejnižších plateb za výkony. „Přesto nás pojišťovna ruší, nevím proč, když si nechává drahá lůžka,“ diví se Krajník.

Nemocnice má přijít o 170 akutních lůžek na chirurgii, interně a dětském oddělení, o práci by přišla více než polovina z asi 400 zaměstnanců. Vniveč by přišly také operační sály, které společnost zmodernizovala za desítky miliónů korun.

„Já si totiž neumím představit, že máme supersály s laminárním prouděním, a tam snad budeme pěstovat žížaly nebo myši nebo já nevím,“ říká Josef Krajník.

Na seznamu 12 nemocnic, kterým pojišťovny neprodlouží smlouvy na úhradu akutních lůžek, je i soukromé zařízení v Duchcově na Teplicku. Jeho vedení nechce zatím komentovat případné zrušení lůžkových oddělení.

Majitelé se k údajné likvidaci akutních lůžek vyjádří až poté, co budou mít od pojišťovny nebo ministerstva zdravotnictví oficiální vyjádření. Do té doby nechtějí celou věc komentovat. Stejně tak nechce situaci komentovat radnice v Duchcově, která je vlastníkem budov nemocnice, na jejichž opravu si vzala úvěr.

Poměrně klidní zato mohou být v Žatci, kde zrušením lůžkové gynekologie a dětského oddělení hrozila pojišťovna ještě před několika týdny. Na seznamech nemocnic s údajným ukončením lůžek se ta žatecká ale překvapivě neobjevila.

Miroslav Zimmer, Jan Beneš, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme