Nemocnice v Jindřichově Hradci má nový urgentní příjem

Jindřichohradecká nemocnice včera představila nový urgentní příjem. Ten vznikl na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a pacientům by měl zajistit vyšší šanci na přežití v případě, že se do nemocnice dostanou ve velmi vážném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Jindřichův Hradec | Foto: Lucie Hochmanová

Urgentní příjem vybudovala jindřichohradecká nemocnice na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Do modernizace příjmu, kam vozí pacienty záchranáři, investovala necelé tři miliony korun. Ředitel nemocnice Miroslav Janovský vidí tyto peníze jako účelně vynaložené.

„Za ty peníze, které jsme do toho investovali, myslím, že je to velký přínos pro zlepšení kvality péče našim pacientům,“ říká. Urgentní příjem, který v jindřichohradecké nemocnici bude určený pro pacienty v kritickém stavu, je takzvaně vysokoprahový.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevření nového urgentního příjmu v jindřichohradecké nemocnici informovala reportérka Lucie Hochmannová

„My máme denně asi 15 až 20 výjezdů záchranné služby, které přijíždí k nám do nemocnice. A z toho jen asi 10 procent pacientů z těch záchranek se ocitá zde. Toto je vysoce specializované pracoviště,“ vysvětluje primář oddělení Vít Lorenc a pokračuje:

„My doufáme, že do budoucna se nám podaří vytvořit i takzvaný nízkoprahový urgentní příjem. Myslíme si, že každá nemocnice by měla mít místo, přes které by všichni pacienti procházeli. To je potom druhý krok, který nás doufám v budoucnosti čeká.“

Stav pacienta řeší tým specialistů

O pacienta, kterého záchranáři na urgentní příjem do Jindřichova Hradce přivezou, se okamžitě začnou starat odborní lékaři. „Na tomto místě se setkávají týmy lékařské a zdravotnické záchranné služby a specialistů jindřichohradecké nemocnice. Spektrum pacientů – jsou to pacienti, kteří se sem dostanou se selháváním základních životních funkcí,“ popisuje Lorenc a doplňuje:

„K nim se sem scházíme lékaři a sestřičky a specialisté podle oboru a základního onemocnění pacienta, ať jsou to internisté, neurologové nebo ortopedi. V tomto místě jsou zajištěny jeho základní životní funkce. Za rohem máme radiodiagnostické oddělení, kde je computerový tomograf, angiografická linka, kde můžeme potom pokračovat dál v diagnostice.“

Čekárna v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nově začnou jindřichohradečtí lékaři používat také izolační box urgentního příjmu. „Je to box, který je vybavený podtlakovou klimatizací a umožňuje nám starat se o pacienty, kteří jsou v kritickém stavu a zároveň mají nějaké závažné infekční onemocnění. To je třeba pro pacienty s chřipkou H1N1 nebo s meningitidami,“ říká Lorenc.

Všechny tyto novinky vítají i záchranáři, kteří pacienty do nemocnice vozí. „Myslím si, že to je jediná možná cesta u těch dejme tomu garantovaných nemocnic, které si říkají okresní nebo krajské, aby tato zařízení vznikla,“ potvrzuje šéf jihočeské záchranky Marek Slabý a vysvětluje:

„Už jsou v podstatě ve všech fakultních nemocnicích, objevují se postupně v krajských a teď se dostávají do nemocnic okresního charakteru, které mají spádovou oblast někde kolem 150 tisíc. Samozřejmě že nemá asi smysl vyrábět takové zařízení v nemocnici, která má jeden dva základní obory. Ale tam, kde to skutečně svážíme z celé oblasti s velkým spádem, je to bezpochyby žádoucí.“

Předoperační vyšetření v jediný čas

Kromě urgentního příjmu už přes půl roku funguje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení jindřichohradecké nemocnice také anesteziologická ambulance, která je chloubou primáře Lorence.

„Nabízíme klientům nemocnice to, že jim kompletně provádíme předoperační vyšetření. Je to v době měsíce před operačním zákrokem. Pacienti jsou přijímáni elektronicky nebo telefonicky a my jim tady na jednom místě a v jeden čas garantujeme celopředoperační přípravu. Je to velký komfort v tom, že nemusejí obíhat praktiky a rentgen a internisty,“ tvrdí Lorenc.

Kromě předoperačních vyšetření na jednom místě nabízí anesteziologická ordinace v jindřichohradecké nemocnici pacientům také komfort nastoupit do nemocnice až v den operace.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme