Nemocnice v Karlovarském kraji jsou na hranici snižování platů. Žádají kraj o pomoc

Nemocnicím v Karlovarském kraji chybí peníze na provoz. Zdravotní pojišťovny platí v letošním roce méně a zdravotnická zařízení začínají mít problémy. Odkládají plánované operace, a dokonce hrozí snižování mezd a propouštění zaměstnanců. Žádají proto o pomoc kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice | Foto: Radim Jehlík | Zdroj: Český rozhlas

Kraje ale podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného z ČSSD nemohou podat pomocnou ruku a suplovat povinnost státu.

„Za chvíli ať financujeme úplně všechno. To znamená, ano, ať nám dají peníze od pojištěnců a potom my budeme zajišťovat provoz nemocnic. Ale takhle jednoduše to být nemůže a opravdu se musí hledat systémová změna ve financování zdravotnictví,“ je přesvědčen Novotný.

80 milionů korun je částka, která například chybí pro letošní rok kvůli úhradové vyhlášce zdravotních pojišťoven Karlovarské krajské nemocnici. Paušální platby jsou na úrovni 95 procent roku 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech karlovarských nemocnic natáčela redaktorka Andrea Strohmaierová.

V té době ale nestál pavilon akutní medicíny a nemocnice nevykazovala tolik výkonů jako loni a začátkem letošního roku. 95 procent proto skutečně nestačí. To například znamená odkládání některých plánovaných operací.

„Věci, které lze odložit, ve smyslu plánovacích operací, drahých vyšetření, která s sebou nesou finanční náklady na různé implantáty, spotřební materiál, léky, tak opravdu odkládáme v řádech týdnů do vyřešení situace,“ říká ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Jenomže ani zdravotní pojišťovny nevidí vyřešení situace moc příznivě. I jim chybí peníze. V polovině roku proto vše vyhodnotí a podle výsledků budou hledat řešení. Například Všeobecné zdravotní pojišťovně ubyli pojištěnci, což je také koeficient, podle kterého přichází peníze do nemocnic. Zařízením radí, aby hledaly další úspory.

„Ale na druhou stranu férově říkám, že ředitelé jsou v těžké pozici a úspory rozhodně nevyváží restriktivní politiku na příjmové stránce. Zaznělo tu, že není možné regulovat osobní náklady. Já jsem přesvědčen, že řada nemocnic bude muset sáhnout i k tomuto velmi nepopulárnímu kroku a bude muset snižovat i osobní náklady,“ radí generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Je řešení superspecializovaná péče?

Další možnost, jak přivést více peněz do nemocnic, je zavedení superspecializované péče. VZP se platbám za pojištěnce rozhodně nebrání, naopak, podpora je téměř jistá.

„Ale dohodli jsme se, že budeme jednat o individuálních složkách, například kardiocentrum. Samozřejmě pokud půjdou pacienti zpět do karlovarské nemocnice, musí za nimi jít i peníze,“ dodává Kabátek.

Tyto platby ale propad ve financování nepokryjí. Nemocnice, co se dalších úspor týče, už mnohdy nemají kam sáhnout. Pokud se situace nezlepší, mohou hrozit i horší věci, jako snižování platu nebo propouštění personálu. To se ale podle Luďka Nečesaného nesmí stát.

„Počet zdravotníků a jejich obsazení v jednotlivých provozech odpovídá vyhlášce a zároveň jejich odměňování. Troufnu si říci, že rozhodně není nadprůměrné, na území České republiky spíše podprůměrné. Takže já bych raději hledal prostředky pro to, jak zaplatit zvláště zdravotní sestřičky a nižší zdravotnický personál, než bych jim sahal na peníze. To je cesta do pekel,“ myslí si Nečesaný.

Nemocnice | Foto: Filip Jandourek

Karlovarská krajská nemocnice proto požádá majitele, tedy kraj o dotaci, která by provozu pomohla. Bez ní by se zařízení dostalo velmi blízko předlužení.

„Nemocnice má určitý základní kapitál a díky ekonomické nestabilitě z minulosti a vytváření dluhů je základní kapitál spotřebováván. A pokud se v letošním roce nic nestane, hrozí reálné riziko, že dluh bude větší než základní kapitál. Proto předkládám materiál radě, jak z pohledu cash flow a nutného řešení, tak z pohledu rizika existence zdravotnického zařízení jako právního subjektu, který se už dostává na hranici této úvahy o jakési insolvenci,“ dodává ředitel nemocnice.

O něco lépe si zatím vedou nemocnice v Ostrově a Sokolově. Díky větším úsporám dokáží propad krýt ze svých peněz. Situaci jde ale zvládnout jen maximálně čtyři měsíce. Potom může nastat ona zmíněná cesta do pekel. Pokud by nemocnice musela sáhnout ke globálnímu snižování mezd, znamenalo by to rozpady týmů a zhoršení péče.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme