Nemocnice v Turnově se připravuje na spojení s libereckou, asi 40 lidí dostane výpověď

Krajská nemocnice v Liberci a Panochova nemocnice v Turnově se od 1. ledna 2014 spojí. Už teď odborní ředitelé vytipovávají, kde se dá v turnovské nemocnici nejvíc ušetřit. V souvislosti se sloučením dostane do konce října výpověď zhruba čtyřicet lidí z hospodářských a administrativních provozů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turnovská nemocnice

Turnovská nemocnice | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Pacienti by změnu neměli pocítit, někteří se jí přesto obávají.

„Tady se musí určit, které úkony zůstanou nám tady v Turnově a které si vezme Liberec. Já se bojím toho, že ty důležité lékařské zásahy si nechají oni, protože jsou výhodné ekonomicky,“ říká pacient v turnovské nemocnici, který se léčí s leukémií. Je prý zásadně proti fúzi i kvůli dalším generacím. „Protože to je nevratné,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Eva Malá

I další oslovený pacient se dívá na chystanou změnu podezíravě. „Byla tady porodnice, je zrušená, bylo tady krční, bylo tady dětské oddělení, je zrušené… Všechno je zrušené,“ říká.

Někteří lidé vnímají opatření střízlivě – jako krok, který zabrání možnému zrušení nemocnice.

„Původně se myslelo, že se nemocnice zavře a pak půjdeme do Liberce, což si myslím, že třeba pro starší lidi je špatné,“ podotýká paní Milada.

O sloučení obou nemocnic v nedávné době rozhodli turnovští zastupitelé jen těsnou většinou. Podle jednatele Panochovy nemocnice v Turnově Martina Hrubého přinese spojení turnovskému zařízení větší stabilitu.

„Turnovská nemocnice jako malá nemocnice se ocitá v dnešním systému v poměrně nevlídném prostředí, a to jak z hlediska smluvních podmínek s pojišťovnou – úhradových podmínek – ale i z hlediska dalšího vzdělávání zdravotnického personálu. My se domníváme, že po spojení s libereckou nemocnicí bude naše situace pevnější,“ poznamenává Hrubý.

I když má oficiálně ke spojení nemocnic dojít v lednu příštího roku, na úsporných opatřeních v turnovské nemocnici se podle slov generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného pracuje už teď.

„Všechno běží. Jednotliví odborní ředitelé teď v Turnově vytipovávají úsporná opatření,“ konstatuje Nečesaný.

Stabilizaci by podle něj měl pomoci například převod dceřiné společnosti Nempra či výpovědi pro asi 40 lidí převážně z technických a administrativních provozů. V Turnově skončí například prádelna a omezí se jídelna. Celkově by mělo spojení přinést roční úsporu kolem 15 milionů korun.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme