Nemocnici v Chrudimi hrozí bankrot. Pomůžeme jí, říká Pardubický kraj

Nemocnici v Chrudimi ohrožuje platební neschopnost. Pardubický kraj je ochotný nemocnici pomoci, například navýšením základního jmění, aby neohrozil péči v regionu. Od července 2014 plánuje sloučení všech nemocnic v regionu do jedné organizace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční chodba (ilustrační foto)

Nemocniční chodba (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Základní jmění, které historicky v chrudimské nemocnici bylo vždycky poměrně nízké, tak zároveň byla solventnost nemocnice řešena nějakou nestandardní cestou, aby náhodou neupadla do insolvence,“ říká náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL.

Kraj rozhodně nenechá nemocnici v Chrudimi zbankrotovat. „My jako vlastník určitě budeme chtít chrudimské nemocnici pomoct,“ dodává Línek.

Jak bude kraj nemocnici zachraňovat, se rozhodne 23. ledna.

„Do té doby bude všechno fungovat tak, jako v předchozích měsících. I po tomto datu nemocnice bude plnit svoji standardní roli,“ vysvětluje Línek.

Fúze nemocnic v Pardubickém kraji
- Pardubický kraj je zřizovatelem Orlickoústecké nemocnice, a. s., Chrudimské nemocnice, a. s., Litomyšlské nemocnice, a. s., Svitavské nemocnice, a. s. a Pardubické krajské nemocnice, a. s.
- od roku 2013 jsou jejich představenstva pětičlenná; čtyři členové jsou stejní, pátým je ředitel nemocnice.
- Stálí členové představenstev a ředitelé nemocnic akutní péče Pardubického kraje připravili strategický dokument nazvaný Scénář efektivní transformace akutní lůžkové nemocniční péče v Pardubickém kraji
- od 1. 7. 2014 Pardubický kraj počítá s fúzí pěti nemocnic do společné společnosti Nemocnice Pardubického kraje

Představenstvo nemocnice uložilo řediteli Vladimíru Ningerovi, aby zpracoval a na úrovni vedení nemocnice projednal vnitřní opatření, kterými k odvrácení insolvence přispěje sama nemocnice.

„Zvyšujeme důraz na odpovědnost při dodržování rozpočtu nákladů jednotlivých oddělení a v té souvislosti nastavujeme taková omezení v nákupech, která nebudou mít dopad na kvalitu a rozsah poskytované péče a nedotknou se základního chodu nemocnice. Přijali jsme restrikce v nákupech materiálu a služeb administrativní a obslužné části nemocnice," uvedl v tiskové zprávě Vladimír Ninger.

Jedním ze záchranných mechanismů má být i sloučení nemocnic do jedné příspěvkové organizace.

„Důležité na fúzi je centrální řízení všech pěti nemocnic jako jednoho silného celku. Jen tak bude možné lépe čelit vnějším nepříznivým vlivům, udržet síť kvalifikovaných zdravotnických odborníků v krajských nemocnicích a zajistit dostupnou zdravotní péči," vysvětluje v tiskovém prohlášení předseda představenstva Nemocnic Pardubického kraje Pavel Havíř.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme