Nemocnici v Žatci chybí na zdravotnické služby zhruba sedm milionů korun

Nemocnice v Žatci zatím ošetřila v tomto roce více pacientů a provedla víc lékařských zákroků, než plánovaly zdravotní pojišťovny. Ty tak za zdravotnické služby odmítají nemocnici platit. Ztráta činí zhruba 650 tisíc korun měsíčně. Nemocnice šetří na provozu a snížila platy zaměstnanců, pacientů se zatím úsporná opatření nedotkla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Žatec | Foto: Ladislav Bába

„Pro letošní rok je úhradová vyhláška pojišťoven vůči zdravotnickým zařízením skutečně restriktivní. Jednoduše řečeno, zdravotním pojišťovnám úhradová vyhláška umožňuje si u zdravotnických zařízení objednat méně péče a tím pádem i méně zdravotní péče zaplatit,“ popisuje situaci mezi pojišťovnami a nemocnicemi ředitel nemocnice v Žatci Čestmír Novák.

Velmi zjednodušeně řečeno, pojišťovny si pro letošní rok objednaly zdravotnickou péči jen pro prvních třeba 5000 pacientů. Za léčbu dalších například 2500 pacientů už pojišťovna nemocnici nezaplatí. Podle pojišťovny totiž neexistují. Jak ale říká Čestmír Novák, desítky pacientů nad rámec plánovaný pojišťovnou si nikdo nevymýšlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potížích nemocnice v Žatci informoval reportér Jan Beneš

„My si je nevymýšlíme, my si je nevyrábíme, jsou to skutečně akutní stavy, které tady řešíme, ve většině. Takže my nebudeme omezovat, aspoň ne nijak drasticky, už tak nedostupnou péči. Budeme stále jednat s pojišťovnou nebo pojišťovnami o navýšení stávající úhrady,“ tvrdí.

V letošním roce opět pacientů přibývá, a tak na péči o ty, se kterými pojišťovny už jaksi nepočítají, musí nemocnice sehnat zhruba sedm milionů korun. Což je zásadní částka v rozpočtu malé městské nemocnice, která ale slouží dohromady dvěma okresům. Nemocnice tak musela začít od ledna šetřit.

„Pro nás to znamená sáhnout do nákladových položek, ať je to nákladová položka nebo položka mezd jako taková. Takže jsme sáhli na obé,“ konstatuje ředitel.

Nemocnice potřebuje pomoc města

Nemocnice ušetřila od počátku roku na provozních nákladech zhruba jeden milion korun a citelně snížila zaměstnancům platy. I tak se ale ztrátě nevyhne, pokud jí nepomůže město.

„Město už od založení OPS nemocnice Žatec pravidelně do nemocnice investuje. Dá se tedy předpokládat, že tu situaci řešit budeme,“ tvrdí nezávislý místostarosta Žatce Jan Novotný. Pomoc města je sice pro vedení nemocnice dobrou zprávou, ale situaci to do budoucna neřeší.

Nemocnice tak bude jednat jak s pojišťovnami, tak s okolními městy, jejichž pacienti do Žatce přijíždějí. Jde zejména o Podbořany a Louny. Podle vedení nemocnice by stačilo, aby města přispívala na provoz nemocnice.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme