Neplatičům odpustí v Novém Městě na Moravě část penále. Pokud zkrášlí město

Nové Město na Moravě spustilo projekt, v rámci kterého hledá východisko pro neplatiče nájemného. Pokud dlužníci vypomůžou v ulicích, město jim promine alespoň část pokuty z prodlení. Situace neplatičů se tak může zlepšit o desítky tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vystěhování neplatiče nájemného

vystěhování neplatiče nájemného | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Řeknu vám příklad. V případě jednoho nájemníka, který měl dluh na nájemném 103 tisíc, činily poplatky z prodlení 222 tisíc. Tak se dá říct, že v převážné míře jsou u dlužníků poplatky vyšší než samotný dluh na nájemném,“ vysvětluje úřednice Marcela Kratochvílová.

Pokud například dlužník odpracuje 20 hodin a město mu odpustí 100 tisíc korun, jedná se s mírnou nadsázkou o velmi slušnou práci. Zájem ovšem zatím není příliš velký a komunikace s dlužníky prý bývá složitá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Daniel Burda zjišťoval, jak se Nové Město na Moravě chystá pomoci neplatičům nájemného

„Dlužníci v podstatě nejsou schopni říct, proč nájem přestali platit,“ dodává Kratochvílová. Zatím se úřadu ozval jen člověk s potvrzením, že penále z dluhu si rukama odpracovat nemůže.

Dlužníků na nájemném je v Novém Městě 130, radní proto stále věří, že zájem bude. Výměnou za snížení dluhu by klidně zametal ulice i mladý muž, který si přál zůstat v anonymitě.

„Co by ne, mně práce nevadí. A pokud taková možnost bude a budu mít čas, tak proč ne,“ říká hubený muž s nemocným okem.

„Když začala krize v roce 2009, tak jsem dělal u soukromého podnikatele. Neměl tolik peněz, takže nám výplatu dával třeba nadvakrát,“ popisuje začátek problémů typický dlužník nájemného.

Bydlí v obyčejném bytě v panelovém domě. Na nájmu dluží 107 tisíc a dalších 134 tisíc na penále. Musí se navíc starat o manželku a čtyři děti.

„To je začarovaný kruh a padáte dolů,“ stýská si mladý muž. Za týden musí celá rodina z bytu pryč. „Prostě to nejde. Prvně se musí uživit rodina, tak se musíme vystěhovat,“ potvrzuje.

Své dluhy chce ale řešit. Vyhlásil osobní bankrot a má v současnosti dvě práce jako svářeč.

Daniel Burda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme