Nepokoje na Šluknovsku

Koncem prázdnin a na podzim otřásaly Šluknovským výběžkem nepokoje. Lidé vyšli do ulic kvůli dlouho neřešené kriminalitě sociálně nepřizpůsobivých přistěhovalců. Policejní posily a manévry při demonstracích už stály český stát 87 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Několik posledních let se do Šluknovského výběžku stěhují sociálně slabí a nepřizpůsobiví obyvatelé. Zároveň začala stoupat kriminalita. Starostové na jaře odmítali plánované snížení počtu policistů a žádali o pomoc. Rostoucí napětí mělo v srpnu zklidnit 50 dalších policistů v hlídkách. Už ale bylo pozdě a lidé vyšli do ulic.

Ve Šluknovském výběžku se uskutečnilo celkem dvanáct demonstrací a pochodů, tři z toho skončily zákrokem těžkooděnců. Bylo zraněno několik policistů i demonstrantů, policie z různých trestných činů obvinila více než 10 lidí. Davy mířily hlavně k ubytovnám a domům, kde bydlí převážně Romové bez práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sérii letošních protiromských demonstrací ve Šluknovském výběžku se zajímala Gabriela Hauptvogelová

„Je tady násilí, okrádání malých dětí, starších lidí. My se bojíme,“ vysvětlovali účastníci demonstrací, proč do ulic vyšli.

Právě proto do výběžku přijeli v hlídkách pomáhat další policisté z jiných krajů. Až v průběhu příštího roku vznikne speciální pořádková jednotka, posily odejdou.

„Základem této jednotky bude oddělení hlídkové služby ve Varnsdorfu. Dojde k dalšímu posílení a zatím to bude mít statut oddělení hlídkové služby,“ upřesnil policejní prezident Petr Lessy, podle kterého bude mít jednotka 50 policistů. Tedy přesně tolik, kolik jich v srpnu přijelo rostoucí napětí ve výběžku pomoci zklidnit.

Většina nepokojů se odehrála ve Varnsdorfu. Podle rumburské novinářky Gabriely Doušové to bylo mimo jiné proto, že v Rumburku nejsou problémoví lidé soustředěni do ubytoven jako v sousedním městě:

„Radnice velmi aktivně jednala i s rumburskými Romy, aby uklidnili svoje členy, ale jednali i se zástupci toho hnutí odporu.“

Obavy z dalších nepokojů

Setkání vedení města Varnsdorf s občany k vzrůstající kriminalitě a násilí ve městě | Foto: Filip Jandourek

Na sever Čech kromě policejního prezidenta začali jezdit také různí politici a nabízeli svá řešení. Ve Varnsdorfu mají například vyhlášku omezující vysedávání na ulici a pití alkoholu na veřejnosti. V Rumburku zase omezují otevírací dobu heren a jejich umístění.

Policisté a sociální pracovnice v hernách často kontrolují, jestli tam někdo neutrácí sociální dávky. V Rumburku i Varnsdorfu úřady zpřísnily jejich vydávání a kontroly.

Policie se zaměřila i na dlouho zanedbávanou drogovou kriminalitu a odhalila například několik varen pervitinu.

Posily ale měly podle starostky Šluknova Evy Džumanové přijít dřív než v srpnu: „Kdyby tu byly v téhle síle dřív, možná bychom některých problémům předešli.“

Nejde jenom o potírání kriminality, ale také o sociální práci. Tam, kde nefungují, rozjíždějí se i sociální programy pro děti i dospělé. Všichni vědí, že situace se k lepšímu nezmění rychle a někteří starostové se s příchodem jara obávají obnovy nepokojů.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Gabriela Hauptvogelová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme