Nesehnutí bojují proti další expanzi nákupních center v Brně

"Už žádné nové supermarkety!", vzkazují aktivisté z hnutí Nesehnutí brněnskému magistrátu. Přicházejí s plánem, který má nahradit velká nákupní centra menšími obchůdky na území celého Brna. V současnosti totiž prý musí obyvatelé jihomoravské metropole kvůli nákupům často překonávat značné vzdálenosti, nezřídka auty, což vyvolává zase další problémy a škodí životnímu prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Brna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nesehnutí navrhují brněnskému magistrátu tři kroky: vyškrtnutí neomezené expanze nákupních center v Brně, zavedení nástroje pro kontrolu jejich výstavby a vytvoření podmínek pro vznik menších obchodů. S brněnskými politiky chtějí jednat o začlenění svých návrhů do nového územního plánu města.

Zelení pro odklad schválení územního plánu

K územnímu plánu Brna se dnes vyjádřili také tamní zástupci Strany zelených. Ti navrhují, aby město schvalování plánu o čtvrt roku pozdrželo. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl Martin Ander, místopředseda komise Rady města Brna pro rozvoj za Stranu zelených.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém územním plánu Brna mluvil v Ozvěnách dne Martin Ander

„My se domníváme, že v tuto chvíli není potřeba se schvalováním územní plánu nikterak spěchat, protože nadřazený územní plán – krajský - v tuhle chvíli ještě není hotový, a existují vážná právní rizika, že pokud město Brno bude chtít schválit svůj územní plán, nebo dělat právní kroky v téhle věci dříve, než bude schválen ten krajský, může se dostat za hranu stavebního zákona.“

„Takže v tomto smyslu my jsme dneska jasně řekli, že navrhujeme, aby se ta doba na projednání návrhu nového územního plánu s občany prodloužila o tři měsíce. A teprve poté, až bude i podle plánu Jihomoravského kraje schválen právoplatně krajský územní plán, aby teprve město Brno dokončilo schvalování svého územní plánu,“ prohlásil Ander.

Velká rizika z příliš rychlého schválení územního plánu podle něj naznačují i právní analýzy, které si brněnský magistrát nechal zpracovat loni v létě.

„Hrozí tady, že ten spěch, který se naznačuje v tuhle chvíli, může vyústit v budoucnu v to, že například soud, tak jak už se to stalo v případě Jihomoravského kraje, vrátí to projednání kvůli procesním pochybením znovu na začátek. A tím město Brno ztratí mnohem víc času, než kdyby teď tři měsíce počkalo a nechalo nejdříve schválit ten územní plán krajský,“ zdůraznil Martin Ander ze Strany zelených.

Radiožurnál o rozhovor na toto téma žádal i zástupce brněnského magistrátu, ovšem bez úspěchu.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme