Neshod s KSČM bylo více, říká ke krajské koalici nový karlovarský hejtman

Poprvé po šesti letech nebudou ve vedení Karlovarského kraje komunisté. KSČM a jejich koaliční partner ČSSD se nedokázaly dohodnout na jménu nového hejtmana, a tak sáhla sociální demokracie k široké koalici s dalšími partajemi. Novým hejtmanem se stal Martin Havel z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel | Zdroj: ČTK

Komunisté před dvěma lety v kraji vyhráli volby, podle Havla to však není rozhodující. „Ne vždycky je vítězem ten, kdo má nejvíc hlasů, ale často tam hraje velikou roli koaliční potenciál,“ poznamenal nový hejtman.

Důvod k rozchodu s KSČM byly podle něj spory okolo rozdělení míst v radě či spory okolo jména toho, kdo nahradí odcházejícího sociálnědemokratického hejtmana Josefa Novotného, který na funkci rezignoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách změny ve vedení Karlovarského kraje mluvil nový hejtman Martin Havel. Souvislosti doplnil komentátor ČRo Petr Nováček

„Odmítali našeho nominanta na hejtmana, přestože jsme si nikdy do personálních záležitostí navzájem nehovořili a respektovali jsme své nominanty a kandidáty, a těch věcí bylo více,“ dodal Havel.

Oním navrhovaným jménem byl Jakub Pánik, který nakonec zasedne alespoň v krajské radě. Ani v nové koalici však není toto jméno přijímané úplně bez výhrad. Kritizoval ho třeba zastupitel a také senátor Jan Horník (STAN + TOP09), kterému prý na Pánikovi vadí „obrovská touha po moci, po penězích a po slávě“.

„On je ještě taky statutárním orgánem krajské hospodářské komory, a teď by ještě měl být v té moci samosprávné. Kumulace těchto funkcí a vlastně možnosti, které to skýtá zejména v oblasti případné možné korupce, se mi u pana Pánika nezdají úplně vhodné,“ řekl Horník.

Hejtmanem Karlovarského kraje se stal Martin Havel z ČSSD, povede koalici bez KSČM

Číst článek

Jakub Pánik s výhradami nesouhlasí a do svého kritika se také opřel. „Trošku mě to od pana senátora Horníka překvapuje, protože to je člověk, který je 20 let starostou (Božího Daru, pozn. red.) a osm let senátorem, tak on asi takhle vnímá ty pozice moci,“ řekl Pánik. Dodal, že podle něj jde o to zbývající rok a půl „odmakat a odpracovat“.

A na jaké oblasti že se plánuje nové vedení kraje zaměřit? Podle hejtmana Havla to budou zejména investice, například v oblasti zdravotnictví, dopravy, školství či v sociální oblasti.

„Voliči to zhodnotí“

Podle něj už teď ani nezáleží na tom, jak moc jsou si blízké programy jednotlivých stran, protože se řeší konkrétní projekty. Budou mezi nimi i ty, na nichž pracovali komunisté.

„Nezbývá nám nic jiného než věřit, že to noví radní převezmou a dotáhnou to do konce. Samozřejmě to budeme sledovat a budeme hodnotit tu práci nového vedení,“ podotkla zastupitelkyně za KSČM Eva Valjentová.

V 45členném krajském zastupitelstvu Karlovarského kraje má KSČM 14 a ČSSD 13 křesel, pět křesel patří ODS a HNHRM, Alternativa a TOP 09 a Starostové mají po čtyřech. Hejtmana Havla zvolili zastupitelé v tajné volbě. Dostal 32 z 37 platných hlasů.

Jako prohru Valjentová odchod komunistů do opozice nevnímá. „Voliči to nějakým způsobem zhodnotí. Jestli pozitivně, nebo negativně, to uvidíme podle výsledku,“ dodala Valjentová.

I když vedení kraje je v tuto chvíli kompletní, někteří politici hovoří o velkém kompromisu. „Už zazněly hlasy i od funkcionářů z topky v tom smyslu, že to je koalice na dožití,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Podle něj jde hlavně o to „překlepat“ nějak dobu do příštích krajských voleb, které se budou konat zhruba za rok a půl. Pokud by byl kraj půl roku bez hejtmana, musely by se konat volby předčasné.

„A to by tam tu situaci ještě více zkomplikovalo,“ řekl Nováček. „Mimochodem by to bývaly byly první předčasné krajské volby od chvíle, co u nás byly zřízeny kraje,“ dodal komentátor.

Martin Havel | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas, Andrea Strohmaierová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme