Netěsná kanalizace, mlčící sirény. Jih Prahy odnesl povodeň nejvíce

Velká voda prozatím Prahu opustila, na povrch ale začínají vyplouvat pochybnosti o protipovodňových opatřeních, které řídilo vedení města. Stížnosti zaznívají hlavně z jihu Prahy, který letošní povodeň v hlavním městě odnesl asi nejhůř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komořany a Lahovičky na jižním okraji Prahy zalité vodami Vltavy a Berounky 13. srpna 2002 | Foto: Jan Rosenauer

Zbraslavští v domech u Vltavy musí odčerpávat zatopené sklepy, kam prosákla spodní voda z kanalizace. Zřejmě kvůli špatně utěsněnému protipovodňovému uzávěru.

V Lahovičkách navíc selhaly poplašné sirény, které měly obyvatele upozornit na evakuaci.

Pražská Zbraslav dopadla oproti roku 2002 poměrně dobře. Výjimkou je několik ulic, které zatopila spodní voda. Podle místních šlo zjevně o něčí selhání.

„Zatím to všechno nasvědčuje tomu, že tady nebyla instalována jakási zpětná klapka, a díky tomu tam crčela voda z velkého potrubí, se kterou hasiči chvilku bojovali, a pak to nešlo ustát. Takže kdyby nekikslo tohle - relativně prkotina - tak se to ustálo úplně v pohodě. Způsobilo to dva metry vody ve sklepě a metr na zahradě,“ tvrdí Michal Květ, majitel jednoho z domů přímo u protipovodňových hradítek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pochybeních protipovodňového systému natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

V Lahovicích a Lahovičkách, které leží v záplavové oblasti a není možné je před vodou chránit, podle očekávání bylo vody k oknům domů. Tam se s tím ale počítalo, lidé museli ze svých domovů odejít.

Zbraslavští si většinou pochvalují protipovodňové hráze. Průsaky prý byly minimální a hráze velkou vodu zadržely. Podle některých obyvatel ale byla hradítka postavena se zpožděním. Zásadnější problém pak řeší nezávislý starosta Aleš Háněl v Lahovičkách.

„Evakuace byla vyhlášena na poslední chvíli a bohužel nezafungovaly, což jsme se nyní dozvěděli, hlásné sirény, které měly občanům oznámit evakuaci. Takže to pak bylo na tom, že jsme obcházeli dům od domu a snažili se lidi evakuovat a někteří byli překvapeni a nebyli připraveni,“ popisuje.

K obojímu chce starosta Háněl podniknout kroky, aby se zjistilo, kdo za vzniklou situaci může. Stejně tak pověřený primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

„My jsme v tuto chvíli zadali už i v případě jiné části Prahy analýzu, která by měla prověřit, co všechno by mělo být jinak a co nemělo. Nicméně je pravda, že zrovna o jižní oblast Prahy, která je záplavovou oblastí, tam se z hlediska protipovodňových bariér nedá toho tolik. O to více však musí fungovat krizový systém, sirény…,“ říká.

„A pokud toto nefungovalo, tak si myslím, že se jednalo o vážná pochybení a jakmile na ně přijdeme, tak určitě budeme dále postupovat směrem k hledání, kde to pochybení nastalo a samozřejmě také opatření do budoucna,“ dodává Hudeček.

Je třeba pomocná síla

Lidé ve Zbraslavi, Lahovicích a Lahovičkách teď nejvíc potřebují dezinfekci, čerpadla a také pomocné síly. Ty zajišťují hasiči, dobrovolníci, ale také vojáci Hradní stráže.

Další dobrovolníci se mohou hlásit na radnici, stejně jako lidé, kteří by chtěli darovat čisticí prostředky, gumové rukavice nebo desinfekci.

Evelyna Kulíšková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme