Netradiční adventní kalendář postupně rozsvítí celý Heřmanův Městec

Zřejmě největší a nejoriginálnější adventní kalendář se rozhodli připravit v Heřmanově Městci, z čokolády ale nebude. Jednotlivá čísla totiž místní umístí do rozsvícených oken a výkladních skříní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Bartoloměje byl postaven heřmanoměsteckým stavitelem F.T. Jedličkou v letech 1756 - 1761, kazatelna a oltáře jsou dílem bratří Pacáků | Foto: Vlastík Novák

S nápadem vytvořit adventní kalendář z rozsvícených oken a výkladů přijela do Heřmanova Městce až ze Švýcarska paní Marcela Valdová.

Zdůraznila ale, že například v Praze by podobná akce nebyla možná. „Světlo zabíjí světlo a tudíž ve velkých městech nemají šanci,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drahomíra Bačkorová informuje o netradičním adventním kalendáři v Heřmanově Městci

Myšlenky se chopila místní Jiřina Pecková. Nejdřív přesvědčila sousedy a příbuzné a pak se vypravila dál.

„I po třeba neznámých. Byla jsem překvapená, že byli tak ochotní. Nikdo mi neřekl ne. Všichni na to koukali jako – jé, to by mohlo být hezké,“ popisuje.

Do světelného adventního kalendáře se zapojili také obchodníci. Svítit tak bude třeba výloha papírnictví pana Jiřího Heřmanského.

„Nápad je dobrý. Jakmile se něco dělá, tak vždycky jsem pro to, aby to bylo dobré, já to podporuji,“ říká.

Někteří lidé dají do oken svíčky, jiní lampičky nebo kahany. „To je ohromně pěkné, když potom vezmou děti za ruce a na konci adventu projdou vesnici nebo městečko a okna svítí,“ dodává Marcela Valdová.

Poslední okno adventního kalendáře se rozsvítí na místní faře přímo na náměstí.


Zvětšit mapu

Kristina Winklerová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme