Netradiční exhibicí otevřely Doksy na Českolipsku parkourové hřiště pro teenagery

Parkour, disciplína, která vznikla na konci 80. let ve Francii, má své příznivce i u nás. Postupně pro ně vznikají hřiště, na kterých se mohou naučit překonávat nejrůznější překážky. V Libereckém kraji teď otevřeli první na sídlišti v Doksech na Českolipsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkourová exhibice

Parkourová exhibice | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Hledali jsme nějaké hřiště, nějakou volnočasovou aktivitu pro děti od 12, 14 let výš, aby nám neokupovaly dětská hřiště, která jsou postavena vyloženě pro ty nejmenší,“ říká starostka Doks Eva Burešová ze SLK.

„Parkourové hřiště jsme zvolili právě kvůli tomu, že je to tichý sport, který může být i v takto husté bytové výstavbě, jako je toto sídliště."

„Děti chodí a zkouší. Udělali jsme pro ně takovouto show, aby věděly přesně, co se na prvcích dá cvičit a kam až to můžou dotáhnout."

Přehrát

00:00 / 00:00

Doksy připravily parkourové hřiště pro starší děti, informuje Tomáš Mařas

„Uděláme vám volnou parkourovou exhibici. Ukážeme vám, čeho je možné tréninkem dosáhnout,“ oslovuje desítky dětí Tomáš Taran.

I s kolegy pak předváděl nejrůznější salta, několikametrové přeskoky i doskoky s parakotouly. Děti i dospělí, kteří přišli na parkourovou exhibici, místy akrobatické kousky ocenili potleskem.

Zájem dětí překvapil

Děti si pak pod dohledem profesionálů mohly vyzkoušet některé prvky parkouru.

„Takový zájem jsem popravdě nečekal, myslel jsem, že na ten workshop nám tady zůstane tak 20, 30 dětí a toto nás hodně překvapilo. Je jich tu asi 150,“ pochvaluje si Tomáš Taran.

„Já jsem před parkourem zkoušel hodně sportů, ale u žádného z nich jsem nevydržel. Možná to bylo i kvůli tomu, že jsem nebyl moc soutěživý a ve všech sportech, se kterými jsem se setkal, byl hodně důraz na soutěž.“

„Parkour mě očaroval tím, že je nesportovní a jediný s kým soupeříme, jsme my sami," vysvětluje 21letý Tomáš Taran, který s parkourem začal už ve 13 letech.

„V každém věku se dá vymyslet fyzická aktivita, která je příbuzná parkouru, a je v rámci možností toho daného jedince," dodává.

mkp, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme