Neukáznění fotbaloví fanoušci v pražském Edenu rozčilují místní obyvatele

Bydlet několik metrů od fotbalového stadionu je pro příznivce kopané velká výhoda. Méně spokojení už jsou ale lidé, kteří se o sport nezajímají a všimnou si ho jen, když jim pod okny projde konvoj rozvášněných fanoušků. Hlasité skandování, dělobuchy a světlice dobře znají obyvatelé pražského Edenu a tuhle tvář světa sportu v lásce rozhodně nemají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Bayernu čekají před stadionem v pražském Edenu, kde se večer hraje fotbalové utkání o Superpohár mezi Bayernem Mnichov a FC Chelsea

Fanoušci Bayernu čekají před stadionem v pražském Edenu, kde se večer hraje fotbalové utkání o Superpohár mezi Bayernem Mnichov a FC Chelsea | Zdroj: ČTK

„Jednou v tramvaji, kterou rozkývali na obě strany, jsem opravdu prožívala strach. Řidič vyzval cestující, aby si vystoupili, a nechal tam jenom tyhle fanoušky,“ vzpomíná jedna z místních žen.

„Nepřál bych vám jít proti takovému davu. Když bydlíte kilometr od stadionu, tak samozřejmě nemáte kde zaparkovat,“ přidává se další muž.

I když je rozvášněných fanoušků třeba jen hrstka, dovedou nahnat hrůzu. V Edenu se ale ještě nestalo, aby třeba dlažební kostka skončila ve skleněné výloze. Místní obchodníci už vědí, co včas z chodníku uklidit, a obavy nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se lidé dívají na hlučné fotbalové fanoušky, se ptal Jan Herget

„Nezažili jsme žádné výtržnosti. Je tady spíš problém s nepořádkem na chodnících a na vedlejší zeleni,“ popisuje obchodník. Podle nich fanoušky vždy dokáže ohlídat policie.

Písemné stížnosti místních směřují na radnici Prahy 10, která chce podle slov radní Ivany Cabrnochové ze Strany zelených problém řešit.

„Vnímáme to jako velký problém. Na jednu stranu je to ale pozitivum, protože se podpoří živnostníci, kteří mají obchody v blízkém okolí. Když sem přijde velké množství lidí, mají větší šanci, že jim udělají tržbu,“ říká Cabrnochová.

Podle ní to ale není bez rizik, proto město spolupracuje jak s policií, tak s vlastníkem stadionu.

Je jasné, že další velká akce na stadionu zase zablokuje dopravu a v ulicích bude rušno až do půlnoci. Podle jedné z místních seniorek by se měl víc zapojit i zdejší fotbalový klub, a ne policie. Kompetence organizátorů a policie jsou ale jasně vymezené.

„Pokud se bavíme o nějaké době před utkáním a mimo něj, stěží můžeme ohlídat někoho, kdo bude 200 metrů od stadionu něco vykřikovat. Ani toho člověka nemusíme identifikovat, zda jde o fanouška Slavie, zda byl na utkání, nebo jde z přilehlé restaurace,“ oponuje Soňa Nouzáková z SK Slavia Praha.

V okolí stadionu nežijí jen lidé, kterým dění spojené s fotbalem vadí, ale i spousta dlouholetých, ukázněných fanoušků. Dobrou pověst jim ale kazí hrstka radikálů a mnohdy i příznivci konkurenčního klubu.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme