Nevěděl jsem, že potřebuji povolení, říká kandidát na senátora a stávající starosta o obří reklamě

Pardubický kandidát na senátora, stávající starosta malé radnice Jaroslav Menšík (ANO), láká případné voliče obřím nelegálním billboardem. Poutač stojí přímo v centru jeho obvodu na jedné z nejrušnějších ulic. Případ už začal řešit stavební úřad, a to na základě několika podnětů místních občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegálně postavený billboard starosty pardubického městského obvodu Jaroslava Menšíka (ANO) | Foto: Petr Seiner

Billboard je hned vedle obchodního paláce na travnatém prostranství, je to vlastně velká konstrukce z lešení, na které je připevněná látková plachta s nadživotní fotografií kandidáta a několika slogany.

Senátorskou kampaň pro Jaroslava Menšíka zajišťuje agentura Cinema Time, která také zažádala městský obvod, kde je Menšík starostou, o souhlas s užíváním veřejného prostranství. A ten dostala. Problém je v tom, že takový souhlas stačí v případě objektů do osmi metrů čtverečních. Jenže billboard má rozměry 13 x 6,5 x 8 metrů a tam už je nutné stavební povolení.

„ „Předpokládal jsem, že když jsem to měl zadané u firmy, že tyto věci mají zmáknuté. Nemůžu to kontrolovat.“
Jaroslav Menšík, starosta obvodu Pardubice I “

Jednatel agentury Jan Motyčka se ale spolehl na razítko od úředníků obvodu: „Když dostanu povolení k něčemu zcela konkrétnímu, kde je popsána i velikost, nakreslený rozměr, a někdo mi povolí, že to můžu postavit, nikdo tam nepíše nic o tom, že bych měl žádat o územní souhlas nebo stavební povolení, tak mě úplně nenapadne, že bych o něj měl žádat.“

Sám kandidát na senátora Jaroslav Menšík tvrdí, že nechal celou věc na agentuře a myslel si, že souhlas udělený jeho úředníky stačí.

Jsem jedním z vás

Na přímý dotaz, jestli jako starosta skutečně nevěděl, že potřebuje na tak velký objekt i stavební povolení odpověděl takto: „Nevěděl jsem. Byl jsem překvapen v pondělí, když jsem se dozvěděl, že to je nutná podmínka pro to povolení. Teď už to vím od našich pracovníků. Předpokládal jsem, že když jsem to měl zadané u firmy, že tyto věci, co se povolení týče, mají zmáknuté, protože jsem zaneprázdněný, takže se tím nemůžu denně zabývat, nemůžu to kontrolovat.“

Stavební úřad zahájil řízení, ale přímo na místo půjdou úředníci až v úterý, tam rozhodnou, jestli je poutač opravdu nelegální. Mezitím už ale agentura Cinema Time požádala o vydání dodatečného stavebního povolení. To bude ale nějakou dobu trvat, s největší pravděpodobností dřív přijde výzva k odstranění stavby.

Odstranění billboardu? Možná až po volbách

Tento postup potvrdil i vedoucí pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal: „Dáme výzvu k tomu, aby to zařízení přestalo fungovat. Zahájíme to řízení o odstranění, které vlastně se hned překlopí do řízení o dodatečném povolení, protože o něj firma požádala.“

Jak Jaroslav Menšík potvrdil, je připravený rozhodnutí úřadu akceptovat, to znamená i billboard dočasně odstranit. Otázkou je, jak dlouho bude celé rozhodování úředníkům trvat, vzhledem k tomu, že volby jsou za 14 dní, je možné, že rozhodnutí přijde až po nich.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru