Nevidomá Petra chodí k volbám pravidelně. K urně ji doprovází maminka a pes

Nevidomá Petra Čichoňová nikdy žádné volby nevynechala. Její hlas pro druhé kolo prezidentských voleb už leží v urně v Ostravě-Muglinově. K volbám ji dopravila maminka a pes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hůlka nevidomého člověka, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Adrian van Leen

Na první pohled nepoznáte nic. Petra přichází s maminkou a na vodítku jí ukazuje cestu německý ovčák.

„Chodím volit pokaždé, rozhodně. Od svých 18 let co mám volební právo, jsem byla vždycky volit. Sleduji diskuze, čtu média, mám přístup ke všem časopisům pomocí internetu,“ říká Petra.

Rozhodovala se poctivě, i když neví, jak oba kandidáti vypadají. To jí ale vůbec nevadí, spíše naopak. „V hlase se toho dá poznat daleko víc. Mimikou umí každý fabulovat, hlasem umí fabulovat jen herci," myslí si Petra.

Pak už vchází do volební místnosti, kde vládne tichý šum. Volební lístek jí pomůže vybrat rodinný příslušník.

Vodicí ovčák se tady cítí jako doma a formality spojené s kontrolou občanského průkazu tráví po svém. Velmi ho zaujala podlaha pod stoly a možná i nohy členky volební komise. A je konec, lístek je v urně.

„Budu to sledovat z Javorníku. Zítra jdeme na Velký Javorník. Doufám, že to přinese štěstí.“

Petra Čichoňová byla v pátek jednou z mnoha desítek prvních voličů v Ostravě-Muglinově. Vzápětí přijela nablýskaná limuzína, ze které vystoupila skupinka manažerů, opodál se pomalu brodil sněhem starší manželský pár. I tady je cítit, že teď jde o velkou věc.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme