Nezaměstnaní nepřišli uklízet sníh, využili rozhodnutí Ústavního soudu

Většina nezaměstnaných, kteří měli v Novém Městě pod Smrkem na Frýdlantsku v rámci veřejné služby uklízet sníh, dnes odmítla přijít do práce. Využili tak rozhodnutí Ústavního soudu, který rozhodl, že nezaměstnaní nemusejí zadarmo pracovat pro stát. S nedostatkem pracovních sil pro zimní úklid se potýkají i v Jeseníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid sněhu | Foto: Ladislav Bába

Město s těmito pracovníky počítalo pro zimní údržbu a teď se ocitlo ve velmi nepříjemné situaci. Sníh se uklidit musí.

„Dneska mám informaci od kolegyně, která má na starost zimní údržbu, že přišli do práce už jen tři a zítra nepřijde žádný,“ říká místostarostka Radoslava Žáková z hnutí Starostové pro Liberecký kraj a dodává:

„Takže budeme mít problém se zimní údržbou, protože měli na starost část města. Budeme to muset vyřešit nějakým operativním způsobem.“

Nové město pod Smrkem si tak zřejmě bude muset najmout specializovanou firmu. Schválené peníze v rozpočtu pro ni ale nemá. Spoléhalo se totiž na doposud platný zákon o povinnosti nezaměstnaných odpracovat v rámci takzvané veřejné služby 20 hodin týdně. Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení této povinnosti přitom bude platné až poté, co vyjde ve Sbírce zákonů.

V Jeseníku chybí na úklid peníze

Také technické služby v Jeseníku postrádají lidi na úklid sněhu, stejně jako v loni chtěly využít veřejnou službu. Společnost teď řeší velké komplikace. Klasickou pracovní sílu si najmout nemůže, nemá ji totiž z čeho zaplatit. Nedostatek lidí se zřejmě odrazí na kvalitě zimní údržby.

„Nejsme schopni zajistit tu údržbu, rozsah práce, kterou máme objednanou od města, protože finanční prostředky jsou omezené. Počítali jsme s tím, že tato činnost bude zajištěna bezplatně touto veřejnou službou, takže pro nás je to otázka fungování, jak dál. Nemáme v tom vůbec jasno, nevím, jak se to vyřeší,“ vysvětluje ředitel služeb Jan Rejda.

Obce z Jesenicka veřejnou službu od začátku kritizovaly. Stejně jako starosta Lipové Lázní Lubomír Žmolík. S lidmi na veřejné službě neměla jeho obec dobré zkušenosti. Mnohem více jí vyhovovali lidé zaměstnaní v rámci veřejně prospěšných prací.

Úklid sněhu | Foto: Český Těšín

„Ten systém ty lidi k ničemu zásadně nemotivoval, my jsme na základě toho nemohli žádnou práci plánovat, protože ti lidé přišli, nepřišli, odešli, občas onemocněli. Opravdu to nevedlo vůbec k ničemu. Ústavní soud rozhodl o tom, že bez finančního ocenění nelze lidi nutit do práce, a my jsme od začátku tvrdili totéž. Já jsem očekával, že to tak dopadne,“ tvrdí Žmolík.

Ivana Bernáthová, Andrea Švubová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme