Nezaměstnaní v Bohumíně vítají zrušení bezplatné veřejné služby, za práci už dostávají peníze

Pracovat začínají v šest ráno a pod zelenými vestami mají několik vrstev teplého oblečení. Dvacítka bohumínských nezaměstnaných uklízí zastávky a chodníky od závějí sněhu nebo ledových vrstev. Pochvalují si, že Ústavní soud zrušil bezplatnou veřejnou službu a za práci už dostávají zaplaceno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid sněhu

Úklid sněhu | Foto: Český Těšín

„Robíme tady, aby bylo čisto. Veškeré zastávky, všechno děláme,“ popisuje jeden z pracovníků. Na partu ve svítících zelených vestách dohlíží mistr Vladimír Švancara.

„Uklízíme hlavně parkoviště pro postižené, aby tam byl přístup vozidly, dělají se veškeré autobusové zastávky v Bohumíně, veškeré přechody pro chodce, aby mohly babičky přejít, a jinak běžný úklid,“ říká mistr.

Přehrát

00:00 / 00:00

S uklízeči ulic v Bohumíně mluvila redaktorka Andrea Čánová

Bohumínští uklízeči chodníků si pochvalují, že Ústavní soud zakázal bezplatnou veřejnou službu. „Když to bylo zadarmo, tak se to muselo dělat, jinak by vás vyřadili. Je to lepší za peníze,“ připouští jedna z žen.

Na mzdy dává peníze bohumínskému městskému servisu úřad práce. Pracovníci na veřejně prospěšné práci dostanou 8000 hrubého.

„Celkem to jde. Jsem u úřadu práce na pracovní smlouvu, na 100 procent. Je to lepší,“ říká žena, která ani s lopatou v ruce nepřestala být dámou. Zpod čepice se jí blýskají třpytivé náušnice a ruce zdobí pečlivě nalakované nehty.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme