Nezaměstnaných v Královéhradeckém přibylo. Pomoct se jim snaží třeba Helpion

Počet lidí bez práce v únoru opět stoupl - v Královéhradeckém kraji o bez mála čtyři stovky. Například v Rychnově nad Kněžnou 12 z nich dostalo šanci v projektu obecně prospěšné společnosti Helpion se všeříkajícím názvem Cílem je zaměstnání. Všichni budou pracovat v rukodělné dílně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

„Některé papíry jsou fakt hodně důležité, protože se nám stalo, že jsme třeba pozdě odevzdali papíry na bydlení a opravdu jsme nedostali dávku, to čtvrtletí jsme nedostali,“ vypráví svou zkušenost jeden z nezaměstnaných mužů, který si nepřál být jmenován.

Paní Marie nemá dobré zkušenosti s firmami, které oslovila. Zaměstnání shání už rok a půl. Trh práce je přesycen a zaměstnavatelé se podle toho chovají.

„Jedinou dobrou zkušenost mám právě s Helpionem, kdy sice jsem nebyla přijatá do pracovního poměru - bylo to loňský rok - ale jako jediný mi dal zpětnou vazbu, že mě nepřijímají. Jinak jsem se nedočkala vůbec ničeho, i když to byly pozice uklízečky, kam jsem musela posílat životopis,“ popisuje paní Marie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezaměstnaným lidem, kterých přibývá, se snaží pomáhat třeba Helpion

„Žádost o přídavek na dítě, žádost o doplatek na bydlení, žádost o příspěvek na živobytí potřebujete, žádost o mimořádnou okamžitou pomoc,“ začíná lektorka Pavla Mňuková účastníkům kurzu vysvětlovat, jak se vyplňují žádosti o sociální dávky z úřadu práce a v jakých termínech, aby na ně měli nárok.

Lidé si také stěžují na to, že musí trávit spoustu času obíháním různých institucí - například zdravotní pojišťovny a několik kanceláří úřadu práce.

„Nejsou schopni provázat jednotlivé úřady, jednotlivé úseky ani jediného třeba odboru, abych se já dozvěděla, že ten se oženil, mně to tady naskočí a on už sem nemusí chodit kvůli tomu.“

Lidem, které jednání s úřady kvůli tomu, že přišli o práci, čeká, lektorka Pavla Mňuková radí:

„Ten, kdo jde na úřad o něco žádat, by se měl maximálně snažit pochopit, co mu ten úředník říká, a měl by se maximálně snažit, aby příště ty úkony zvládal sám, a ne opakovaně je vyžadoval po tom úředníkovi. Pokud člověk přijde na úřad a vypadá tak, že právě vylezl z kontejneru, ani ten úředník nebude mít úplně chuť se s ním bavit.“

Nezaměstnaných je stále víc a stále víc lidí je evidováno na úřadech práce dlouhou dobu. Odborníci doporučují, aby lidé v takovém případě nerezignovali a dál aktivně práci sháněli.

Nárůst lidí bez práce i v únoru

V Královéhradeckém kraji se nezaměstnanost i v únoru zvýšila, a to o 0,1 procenta. Sice nejde o tak výrazný nárůst jako v lednu, ale únorový údaj 7,2 procenta je pomyslným novým rekordem. Navíc nezaměstnaných v kraji přibývá osmý měsíc po sobě. K jednotlivým okresům Mária Paclíková z hradeckého úřadu práce upřesňuje:

„Nejvíce uchazečů přibylo v Hradci Králové, na druhém místě byl Trutnov a nejméně v okrese Rychnov. Nejvíce nezaměstnaných osob má Hradec Králové, v procentech to je 7,2, ale nejvyšší míru nezaměstnanosti má trutnovský okres, který má 8,7. Na Trutnovsku je to takové obvyklé a už delší dobu má nejvyšší míru nezaměstnanosti,“ řekla Paclíková.

Kristýna Štanderová, Tereza Jelínková, Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme