Neziskovky v Moravskoslezském kraji nemají peníze. Hrozí, že skončí

Neziskovky v Moravskoslezském kraji mají prázdné pokladny. Od státu letos totiž dostaly daleko nižší dotace než obvykle a teď jim chybí přes 200 milionů korun. Organizace proto varují, že budou muset svá zařízení zavřít. Hrozí to i sociálně terapeutické dílně hlučínské charity v Ludgeřovicích, která letos v květnu zřejmě skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíček (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Nechci, aby se dílna zavřela, to by mě velmi mrzelo,“ říká mi jedna z klientek.

„Nevím, co bych dělal,“ připojuje se další muž.

Mezi klienty dílny panuje napjatá atmosféra. Když se mezi nimi objevím s mikrofonem, neváhají využít příležitosti a hrnou se k němu. Jde jim totiž o hodně. Tak třeba slečna Tereza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neziskovky v Moravskoslezském kraji mají prázdné pokladny. Od státu letos totiž dostaly daleko nižší dotace a hrozí, že budou muset zavřít

„Je mi 29 let, chodím sem velmi ráda. Dělám keramiku, třeba cukřenky…“

Drobná blondýnka nejprve s nadšením vypráví o keramice nebo vystřihování. Když si však uvědomí, že o hlavní náplň svého života může přijít, má najednou v očích slzy. Ví totiž, co je to život v ústavu, posměch nebo šikana kvůli postižení, a nikdy se jinde necítila tak dobře jako právě v ludgeřovické dílně.

„Mrzelo by mě velice, kdyby tato služba skončila jen proto, že na to tady nejsou peníze, když jinde jsou. My jsme nikdy nic neprovedli nebo neukradli.“

Reakce hendikepovaných klientů jsou různé - někteří pláčou, jiní špatně spí nebo nechtějí jíst. Zoufalá je i paní Lýdie Obrusníková. Její syn má 25 let a do dílny chodí už devátý rok.

„Já říkám, že to bude jeho smrt. Je to blbé říct, ale šok to bude.“

Když se s paní Obrusníkovou loučím, nemá daleko k pláči. A není sama.

„Pro většinu z nich je docházení sem do dílny jedním z hlavních smyslů života. Reakce se samozřejmě pohybují i směrem k nějakému pláči na straně rodinných příslušníků,“ říká ředitel dílny Lukáš Volný.

A řešení? Moravskoslezský kraj neziskovkám nabídl pětimilionový příspěvek. To jim ale zdaleka nestačí a na kladné odezvy ministerstva práce a sociálních věcí zatím čekají marně. Nevylučují proto ani nátlakové akce. Pokud ani to nepomůže, zbývá už jen zavřít dveře.

Tereza Jelínková, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme