Neznámý vandal posprejoval Karlův most, policisté analyzují záběry z kamer

Policisté pátrají po vandalovi, který ve středu po poledni posprejoval Karlův most. Případ vyšetřují jako poškozování cizí věci, pachateli za to hrozí až tři roky vězení. Kdy kresba z památky zmizí, není zatím jasné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý vandal posprejoval Karlův most

Neznámý vandal posprejoval Karlův most | Foto: Policie ČR

Policisté se pachatele snaží najít pomocí záběrů z pouličních kamer. Na případ upozornil server Lidovky.cz.

Policisté se s podobným typem vandalství v minulosti už setkali. V prosinci roku 2014 posprejoval japonský turista stěnu v podchodu v Divadelní ulici, která je součástí budovy Národního divadla.

V říjnu stejného roku si budovu Národního divadla vybrala za cíl i dvojice mladých Francouzů, která na něm vytvořila černým sprejem několik obrazců. Několikrát za sebou vandalové také poničili sochu Hvězdáře na Staroměstském orloji.

Vandalové za sebou každoročně v Praze zanechávají škody za desítky milionů korun. Stopy po sprejeřích zůstávají i v městské hromadné dopravě. Další zase ničí sochy nebo převrací popelnice. Oblíbeným cílem vandalů patří i parky, kde vytrhávají koše nebo lavičky.

Neznámý vandal posprejoval Karlův most | Foto: Policie ČR

Pražská policie loni řešila 4122 případů sprejerství a stíhala 773 lidí. Přes čtyři tisíce případů zaznamenala policie i v roce 2014 a také 2008. V roce 2010, kdy se sprejerství objevilo v novém trestním zákoníku, případů ubylo na 2600. Kdo způsobí velkou škodu, může skončit až na šest let ve vězení.

Odstranění graffiti z Karlova mostu nebude podle Martina Churavého, mluvčího Prahy 6, která má s antisprejerskými programy největší zkušenosti, jen tak jednoduché:

„My garantujeme v rámci našeho programu 24hodinovou lhůtu na odstranění graffiti. V případě Karlova mostu to bude komplikovanější. Ta 24hodinová lhůta může být dodržena pouze za předpokladu, že pod graffiti je antigraffiti nátěr. Navíc když teplota klesne pod pět stupňů Celsia, tak komplikuje odstranění.“

Karlův most stojí už přes 650 let. Je nejstarším stojícím mostem v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při táním ledů. Přežil už několik povodní a několikrát byl také opravován.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme