Nízkoprahový klub v Jeseníku má kvůli závadám oken extrémní náklady na teplo

V létě extrémní vedro, v zimě opačně - v takových podmínkách provozuje nízkoprahový klub Čtyřlístek v Jeseníku své aktivity pro děti a mládež. Na závady v kancelářích pronajatých od radnice upozorňuje už přes 4 roky. Zbytečně. Správa majetku města je pokaždé vyřešila jen provizorně. A tak platí občanské sdružení Darmoděj každou zimu extrémní sumu za energie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlaková vlna rozbila okna skoro tří tisícovek obytných domů

Tlaková vlna rozbila okna skoro tří tisícovek obytných domů | Zdroj: ČTK

Přes léto musel klub dokonce kvůli vysokým teplotám provoz výrazně omezit. Pomalu se tak poohlíží po jiném zázemí. I když je však ve městě poměrně hodně nebytových prostor, ne všechny podobnému typu sociální služby vyhovují. Denně dochází do klubu až 40 dětí.

„Tady vidíte hlavní závadu, netěsnost oken. Je tudy vidět ven.“ Vedoucí nízkoprahového centra Pavel Rotr ukazuje jedno z oken, v jehož spodní části je pěticentimetrová díra.

„Je to u topení, je tady jednoznačný únik. Je zcelé zteřelé, kvůli tomu těsnění zatéká přímo do kanceláře. Vidíte tady ty mapy po tapetách,“ dodává. Okna jsou oblepená páskou. Podle Rotr je řešení závad takovým způsobem nehoráznost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nízkoprahovém klubu Čtyřlístek natáčela reportérka Andrea Švubová

„Každý měsíc se tu platí něco kolem deseti tisíc. V provozu jsme tady čtyři roky, takže za čtyři roky jsme zaplatili minimálně 300, 400 tisíc v nájmu. A město není schopné, když vydělává na sociálních službách, nějakých způsobem zasanovat investici třiceti, čtyřiceti tisíc korun,“ tvrdí Rotr.

Ředitel Darmoděje Josef Vondrka přišel do Čtyřlístku i vybavený složkou plnou žádostí, které v průběhu posledních čtyř let zasílal na správu majetku města.

„Krajská hygienická stanice, memorandum města o spolupráci, kde se píše: Obě strany se budou podílet na vytváření sociálního zázemí a vhodných podmínek pro realizaci sociálních služeb občanského sdružení Darmoděj. Podepsáno panem starostou,“ cituje z dokumentů.

Žádosti se opakovaly

Sdružení pak několikrát podávalo nedostatky a žádost opakovalo, vloni ji adresovalo už novém vedení města.

Na druhém konci místnosti je přímotop. „Vytopí se to tady i na 22 stupňů, ale to je pro nás záležitost několika desítek tisíc korun. Zálohu za energie platíme 3800 korun, ve špičce třikrát víc,“ říká Rotr.

Do Čtyřlístku se přišel podívat vedoucí správy majetku města Petr Žaža. Prohlédne si jej poprvé, ve funkci je necelý rok.

„Já samozřejmě vím, že ta hala jako celek je ve špatném stavu. Postavila se někdy v roce 1974, od té doby se tady prakticky nic nezměnilo. Stavba by si zasloužila celkovou rekonstrukci,“ uznává Žaža a dodává:

„Každopádně problémy, které tady sdružení teď má, chceme řešit alespoň provizorně, dát sem těsnění. A v příštím roce zkusíme nacenit výměnu oken a dáme to ke zvážení městu, zda bude s tou strategií souhlasit, aby to nějak zapadalo do celkové strategie koncepce.“

Letos výměna nebude

Okna jsou však stará čtyřicet let a je otázka, jestli přímo k nim bude ještě někdo schopen vyrobit odpovídající těsnění. Podle Žaži však má sdružení úlevy na nájmu.

„Nájem už nějakým způsobem kompenzovaný je. Darmoděj platí 400 korun za metr čtvereční ročně, ostatní nájemci 650 korun. Pravdou je, že ostatní nájemci tady ale nevydrželi,“ připouští.

Za letošní zimu občanské sdružení Darmoděj zřejmě ještě příliš neušetří. Ve správě majetku nejsou peníze na to, aby se okna vyměnila. A tak se nejspíš opět zalepí lepicí páskou.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme