Noc vědců na Žebráku představí nové sluneční hodiny i dalekohled

Do každoroční akce Noc vědců se letos zapojí 24 hvězdáren. Hvězdáři na Žebráku ukážou své první sluneční hodiny. Kromě nich veřejnosti představí i nový dalekohled.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hvězdárna Žebrák | Foto: saomedia.cz

Nové sluneční hodiny návštěvníci najdou na jižní stěně budovy hvězdárny. Jsou zhruba metr široké a v průběhu dne ukazují čas.

Pracovníci hvězdárny chystají, že jich sem v budoucnu přidělají ještě několik.

Noc vědců, v rámci které k představení nových slunečních hodin a dalekohledu dojde, je už tradiční akcí. Letos se jí zúčastní 24 hvězdáren. Třeba ve středních Čechách návštěvníky uvítá hvězdárna v Ondřejově u Prahy nebo ve Slaném.

V Žebráku se tentokrát zaměří na vyprávění o Slunci. „Samozřejmě si budeme vyprávět i o ohni, návštěvníky čeká také zajímavá ohňová show,“ dodal k akci Vladislav Slezák, jednatel sdružení provozujícího hvězdárnu.

Její kopule září na jižním okraji města už od roku 1954, v průběhu roku na ní probíhají astronomická pozorování, výstavy i přednášky pro školy.

Noc vědců se každoročně koná poslední pátek v září a jejím hlavním koordinátorem je plzeňské populárně vědecké centrum Techmania. Letošním tématem akce je bezpečnost - každý z účastníků jej přitom může uchopit po svém.

Návštěvníci Noci vědců mohou souvislosti mezi vědou a bezpečností poznávat i v dalších městech po celé České republice, třeba v Liberci, Českých Budějovicích nebo Pardubicích.

Podrobný program všech zapojených míst je ke zhlédnutí na webu události.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru