Noclehárna Armády spásy ve Varech je obsazená, vytížili ji amnestovaní vězni
Některá charitní centra v Karlovarském kraji hlásí vytížené kapacity nocleháren nebo denních center. Většinu nově přicházejících klientů tvoří amnestovaní vězni, propuštění z okolních nápravných zařízení. Plno je například v Domě na půli cesty, který ve Staré Roli v Karlových Varech provozuje Farní charita. O služby karlovarské Armády spásy je také zvýšený zájem.
„Obzvláště v mrazivém počasí musíme poskytovat i tzv. krizovou židli přes noc. Sociální poradenství a pomoc jsem poskytl zhruba dvacítce lidí. Někteří amnestovaní, kteří sem teď přišli, využívali naše služby i před výkonem trestu. Konkrétně si vybavuji případ, kdy jeden amnestovaný vězeň získal práci na stejném místě jako před tím jen tři dny po propuštění,“ říká sociální pracovník Martin Roušal.
Služby karlovarské Armády spásy vyhledali vězni nejčasněji ze zařízení v Kynšperku nad Ohří. Necelá stovka amnestovaných vězňů hledá v Karlovarském kraji práci. V regionu se odpuštění trestu týkalo asi sedmi set lidí.
Čtyřiapadesátiletý Pavel si odpykával 17 měsíců za neplacení výživného a maření úředního výkonu. Do ukončení pobytu za mřížemi mu před amnestií zbývalo více než půl roku. Po ztrátě blízkých neměl kam jít. Vyhledal pomoc v karlovarské Armádě spásy a snaží se najít si zaměstnání.
„Musel jsem vyřešit svoji finanční situaci, nikoho totiž nemám, sestra mi před Vánoci umřela a nezbývalo mi než jít na Armádu spásy. Poohlížím se po jakékoli práci, hlavně, abych byl zaměstnaný, ale jak je člověku před padesát, už o něj není zájem. Živil jsem se jako řidič z povolání, vyučený jsem jako sklenář, ale pro nás práce není,“ krčí rameny pan Pavel.
Karlovarská Armáda spásy kromě noclehárny a denního centra poskytuje klientům poradenství při hledání práce a komunikace s úřady. V Současné době je kapacita obou služeb vytížená.