Nová brožura radí Jihlavanům, jak se nenechat 'napálit'

Jak nespadnout do pasti radí Jihlavanům nová brožura, která je v těchto dnech k dostání na tamním magistrátu. Lidé se v ní mimo jiné dočtou, proč je dobré vyhýbat se předváděcím akcím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nové brožuře Jak nespadnout do pasti se lidé mimo jiné dočtou, proč je dobré vyhýbat se předváděcím akcím | Foto: Lucie Maxová

S těmi má špatnou zkušenost například i sedmapadesátiletá Jana z Jihlavy. Podvodníci ji připravili o 25 tisíc korun.

Jana na předváděcí akci vyrazila s kamarádkou. V jedné z jihlavských restaurací je přivítali tři muži v oblecích a začali jim nabízet televizi, hrnce nebo vysavač.

„Bylo nás tam asi šest, pak nám rozdali stírací losy, a já jsem vyhrála, tak si mě vzali stranou a sepsali se mnou smlouvu,“ vypráví Jana.

Jenže podpisem smlouvy Jana stvrdila, že prodejcům za zboží zaplatí 25 tisíc korun. „Tak jsem to zaplatila, hned mi hrnce a vysavač dali, dovezli mi to domů, a televizi řekli, že mi pošlou poštou,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nové brožuře připravila pro Odpolední Radiožurnál Lucie Maxová

Janě se ještě v ten samý den celá věc rozležela v hlavě a rozhodla se od smlouvy odstoupit. „Poslala jsem to všechno zpátky, a od té doby se mi vůbec neozvali,“ svěřila se.

Sedmapadesátiletá žena se proto rozhodla, že na firmu podá trestní oznámení. Pětadvacet tisíc korun totiž pro ni rozhodně není nijak malá částka.

„Protože jsem v plném invalidním důchodu, mám zdravotní problémy a mohla bych jít i na operaci, která stojí také dost peněz, takže pro mě ty peníze znamenají dost,“ vysvětluje důchodkyně.

Právě nová brožura s názvem Jak nespadnout do pasti radí takovým lidem, jako je Jana. V brožuře ale lidé naleznou i další informace.

„Brožurka říká starým lidem, jak se mají chovat, když k nim přijde nějaká návštěva, o které třeba dopředu nevěděli, třeba plynaři. V brožurce mají návod, jak se mají chovat, co po těch lidech mají chtít, jestli mají chtít nějaké doklady a tak,“ dodává Iveta Nechvátalová z jihlavského turistického centra, kde je časopis také k dostání.

Brožuru si mohou lidé na jihlavském magistrátu vyzvednout zdarma. Už teď je o ni obrovský zájem.

Lucie Maxová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme