Nová budova městské knihovny v Hradci Králové přivítala první čtenáře

První čtenáři si prohlédli novou budovu hradecké městské knihovny. Knihovna vznikla v objektu bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici. Její zázemí navrhl architekt David Vávra. Knihovna stála zhruba 170 milionů korun, většinu investice pokryly evropské dotace. V knihovně na čtenáře čeká přes 300 tisíc titulů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová knihovna v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Na otevření knihovny dnes čekaly zhruba dvě stovky lidí. Hned po slavnostním přestřihnutí pásky se nové prostory vydali první čtenáři prozkoumat.

„Úžasný. Líbí se mi, že tady bude mnoho knížek a že se sem odstěhuju. Až bude nejhůř, tak si skočím na kafe, a jinak se odsud asi nehnu,“ hodnotí knihovnu paní Hana. Kromě oddělení pro dospělé nebo děti tu na jednom místě je třeba právě kavárna, ale také knihařská dílna a nebo třeba knihovna pro nevidomé a slabozraké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otevření nové knihovny se byl podívat i reoprtér Ondřej Vaňura

„My jsme vlastně jednotlivá pracoviště měli v několika objektech. Rušilo se asi pět budov jenom v samotném centru plus sklady v okrajových částech Hradce Králové. Takže díky tomu jsme teď pod jednou střechou,“ vysvětluje hlavní výhodu nového zázemí Vladimíra Svobodová z městské knihovny.

Bývalá továrna Vertex nabízí zhruba 5 a půl tisíce metrů čtverečních plochy, což je oproti dosavadnímu zázemí pětkrát více.

„Sjednotili jsme otevírací dobu všech provozů v ústřední budově tak, aby návštěvníci mohli využít služby na maximum,“ říká Svobodová a dodává:

„Aby mohla přijít celá rodina, babička si sedla třeba do kavárny na kávu k novinám, aby si otec šel třeba do hudebního oddělení poslouchat hudbu, zatímco jeho dítko si bude hrát v dětském oddělení. Taková byla naše vize.“

Nová knihovna v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura

V nové knihovně navíc mohou lidé trávit čas i bez čtenářského průkazu nebo nějaké registrace. „Knihovna je veřejná instituce, která poskytuje služby všem občanům. Žádný z nich nepotřebuje mít pas nebo občanský průkaz, kterým by se prokázal,“ upozorňuje Svobodová a doplňuje:

„Pouze v případě, že bude chtít využít služby typu půjčím si knihu, kterou potřebuji odnést domů, pak samozřejmě je nutná registrace a vystavení čtenářského průkazu.“

Nová knihovna ve Wonkově ulici má v pondělí, středu, čtvrtek, a pátek otevřeno od 8 do 18 hodin, v úterý pak od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme