Nová část čistírny odpadních vod v Praze bude stát 6,2 miliardy

Novou čističku odpadních vod pro Prahu vybuduje sdružení firem Stavby mostů Praha, Hochtief, Degremont a WTE Wassertechnik. O vítězi šestimiliardového tendru dnes rozhodli pražští radní. Dlouho připravované, odkládané a posléze kompletně přepracované výběrové řízení ještě musí schválit zastupitelstvo města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

Sdružení čtyř firem, které vystupuje pod jménem Ústřední čistička odpadních vod Praha, nabídlo oproti konkurenci o dvě stě milionů, respektive o půl miliardy nižší cenu než další dva soutěžící. Vedle toho byla nabídka podle výběrové komise lepší i v dalších ohledech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cisticka_Cesko.mp3

"Zohledňovali jsme také úroveň technického řešení z pohledu dlouhodobých provozních nákladů a návrh lhůty pro zapracování a předložení kompletní dokumentace pro stavební povolení," uvedl Radek Lohynský, radní pro oblast infrasktruktury ve vodohospodářství, ve Světě o třetí Radia Česko.

Šest a čtvrt miliardy korun je určených pouze pro první fázi rekonstrukce pražské čističky. Peníze půjdou výlučně na vybudování nového filtračního zařízení. Pokud se magistrátu podaří získat finanční dotaci od Evropské unie, bude první část projektu dokončena v roce 2016, uvedl v rozhovoru Lohynský. V případě krachu mezinárodního dialogu převezme úlohu donátora Česká republika. Čistička tak podle Lohynského bude stát tak jako tak. "Ať se stará stát," dodal na závěr pražský radní.

V dalších dvou etapách projektu je v plánu opravit stávající čističku v Troji a nalézt způsob likvidace odpadních kalů. Celá rekonstrukce bude hlavní město stát mezi 11 a 19 miliardami korun.

Výběrové řízení pro první fázi úpravy čistírny se táhlo několik měsíců. Podmínky tendru byly v jeho průběhu změněny, aby se zakázka stala otevřenější. Panovala obava, že soutěž je připravena pro konkrétní firmu. Podle Radka Lohynského byla soutěž kvůli změnám zdržena zhruba o půl roku.

Praha potřebuje novou čistírnu, protože ta stávající nevyhovuje normám Evropské unie a městu ročně hrozí několikamilionové pokuty.

Ondřej Černý, Pavel Cyprich, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme