Nová cyklostezka na Berounsku je špatně postavená a hrozí, že ji podemele potok

Lidé v Hořovicích na Berounsku si stěžují na místní cyklostezku, která ještě skoro rok po dokončení není zkolaudovaná. Nejen že má ostré zatáčky a prudké srázy, ale její povrch je navíc asfalto-štěrkový. Cyklistům to proto klouže a bruslařům nejede. Kromě toho cyklostezku ohrožuje Červený potok, při letošních povodních ji málem vzala voda. Město teď hledá dva miliony, aby svah zpevnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lhotecká cyklostezka láká celé rodiny | Foto: Michal Trnka

Původně starosta sliboval, že náklady na opravu zaplatí kraj v rámci likvidace povodňových škod.

„Tady byla krajská povodňová komise, která nám na to určitě něco dá, aspoň doufám,“ řekl v září Českému rozhlasu starosta Ondřej Vaculík, zvolený jako nezávislý na kandidátce ODS. Jeho přání ale zůstalo nevyslyšeno.

„Teď máme projektovou dokumentaci a mělo by to projít klasickým scénářem. To znamená zařídit stavební povolení, udělat výběrové řízení, požádat o dotace,“ vysvětluje další postup šéf technického odboru Milan Šnajdr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Hořovic na Berounsku se na špatně postavenou cyklostezku jel podívat reportér Petr Kološ

Žádost leží na ministerstvu zemědělství. Celkové náklady se pohybují kolem 1,5 milionu bez daně. Pokud město dotace nedostane, bude stát před velmi složitým rozhodnutím.

„V současné době nemá pravý náporový břeh trvanlivost vůbec žádnou, protože je navíc podmáčený průsaky z okolí. Hrozí tedy nebezpečí, že eroze bude pokračovat, aniž by byla povodeň. Pokud se ten břeh nějakým způsobem nezabezpečí, může to cyklostezku časem utrhnout celou,“ tvrdí Jaromír Hána z Povodí Vltavy.

Město prý na situaci upozorňovali i písemně. Tehdy potok vedl mnohem dál. Po povodni před třemi lety se ale jeho koryto posunulo blíž k plánované cyklostezce a projekt bylo nutné změnit. To už ale město stavělo, aby stihlo vyčerpat přidělenou dotaci.

Chybu nikdo nepřizná

Teď už stavba přesunout nejde, ale pokud město nic neudělá, cyklostezku zbourá voda. Na zářijovém veřejném zastupitelstvu Lubor Menzl vyčetl městu, že projekt je připravený špatně, když nepočítal se zpevněním svahu.

Starosta tvrdí, že za celou situaci může Povodí Vltavy, které by si mělo dát do pořádku potok. Povodí má ale v daných místech něco jako biokoridor a s potokem nic dělat nebude.

Milan Šnajdr z technického odboru města žádné chyby nevidí a otázkám veřejnosti nerozumí. „Podle mě to bylo nějaké politické prohlášení, nic víc, nic míň. Právní záležitosti nám hlídá dotační autorita, to znamená ROP Středočeského kraje,“ říká.

„V místě, kde je pravoúhlá zatáčka, se nám nepodařilo vykoupit pozemky a jiná možnost se nenašla. Je to z jedné strany na hranici bývalé skládky, na druhé straně je nevykupitelný pozemek. A povrch byl udělaný podle projektové dokumentace, nikdo to nepřipomínkoval. Nikdo původně neplánoval, že to bude pro in-line bruslaře. Má to být cyklostezka, po které budou lidé jezdit do práce,“ obhajuje nedostatky Šnajdr.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme