Nová cyklostezka spojuje Hradec Králové a Kuks, měří 26 kilometrů

Nová cyklostezka v Královéhradeckém kraji vede podél Labe a spojuje Hradec Králové a Kuks. Měří 26 kilometrů a její vybudování stálo 67 milionů korun. V kraji dnes slouží cyklistům a inlinebruslařům 1000 kilometrů cyklostezek a dvou let by mělo přibýt dalších 200.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panevropská cyklostezka | Foto: Lukáš Milota

„Donedávna tady byla jenom taková vyšlapaná cestička, tak jsem rád, že to dostalo nějakou kulturu a dá se tady jet i za šeredného počasí,“ libuje si jeden z náhodných cyklistů.

Po cyklostezce podél Labe lidé už jezdí víc než měsíc - denně to bylo průměrně 650 cyklistů. Hlavně inline bruslařům ale vadí několik úseků, kde chybí asfaltový povrch. Dva z nich jsou v Jaroměři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově otevřené cyklostezce informoval reportér Jiří Fremuth

„Co se týká podjezdu Josefova, to je věc, která mě samozřejmě mrzí. Tam se nám nepodařilo najít nějakou společnou řeč s památkáři. Respektive skončila na tom, že povrch je tam betonový mlat. Hodně lidí toho lituje, ale bohužel to u tenisových kurtů v Josefově zůstane, jak to je,“ vysvětluje starosta města Jiří Klepsa a pokračuje:

„Co se týká sjezdu, který je v kolizi s hlavní silnici I/33, tak to je věc dočasná. Protože jakmile se vybuduje kolem Jaroměře obchvat vedoucí dál na Dolany, Velký Třebešov, napojující se na obchvat České Skalice, tak v tu chvíli bude vyřešena i záležitost za krematoriem.“

Klepsa ale už teď věří v navazující cyklostezku, která by Jaroměř spojila s Ratibořicemi. Ostatně v kraji cyklostezky stále přibývají.

„V současné době slouží turistům v kraji celkem 1000 kilometrů cyklostezek a cyklotras. A máme spočítáno, že zhruba do dvou let by toto číslo mělo vzrůst na 1200,“ říká za krajský úřad Imrich Dioszegi.

Na řadě je stezka do Pardubic

Právě na cyklostezku z Kuksu do Hradce Králové by měla navázat stezka na jih, tedy do Pardubic. Ta se bude stavět v logicky navazujících úsecích.

„Mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem jsme určitým způsobem modifikovali trasu, tak abychom jednali s menším počtem vlastníků, zbývají tam vyřešit asi čtyři,“ popisuje náměstek královéhradeckého primátora Jindřich Vedlich a dodává:

„Další úsek je z Bukoviny přes Dříteč do Němčic. V těchto úsecích bychom rádi do konce roku změnili dokumentaci pro územní rozhodnutí, připravili ji a zažádali o územní rozhodnutí.“

Stavět by se ale mohlo začít nejdřív koncem příštího roku.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme