Nová knihovna na břehu Labe v Děčíně vydrží i stoletou vodu

V Děčíně se 10 let po ničivých povodních v zátopové zóně otevřela nová knihovna za 170 milionů korun. Jde o unikátní stavbu. Projektanti totiž dopředu počítali s tím, že může být kdykoli znovu pod vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy, informace | Foto: Fotobanka stock.xchng

Stojí několik metrů od řeky, která před deseti lety způsobila v Děčíně škody za 600 milionů korun.

Nezvyklý výhled na údolí Labe celoprosklenou stěnou čtenáře láká. „Já si vždycky sedám tam k tomu počítači, abych na řeku viděla," říká 63letá Eva Veberová, která do knihovny chodí téměř denně.

Kvůli blízkosti řeky ale suterén budovy vypadá jako trezor - místnosti jsou bez oken a stěny odolávají vodě. Celý prostor pak mohou uzavřít natlakovaná vrata.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní budově nové knihovny v Děčíně natáčela Petra Tachecí

„V místech, která by mohla být zatopena, jsou pouze technické místnosti, veřejné záchody, sklady, a všechno je o patro výše v místech, kam by neměla vystoupat ani stoletá voda,“ vysvětluje tisková mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Samotná knihovna začíná až nad hranicí stoleté povodně. Ředitel knihovny Ladislav Zoubek připouští, že stavba vyvolává různé reakce. „Starší lidé jsou tím většinou trošku zaražení a mladším se to líbí. Myslím si, že je to dobře. Právě to zvyšuje zájem o budovu, a nejen o budovu, ale i o služby," tvrdí.

Knihovnu po otevření v novém navštěvuje více lidí. Dospělých čtenářů narostlo o třetinu a dětských návštěvníků je jednou tolik než ve starých stísněných prostorách v budově magistrátu. „Máme otevřeno o víkendu, v sobotu i v neděli. Nedělní návštěvy jsou výrazně vyšší než sobotní," dodává Zoubek.

Záplavám se chce bránit i zbytek města. Protipovodňová opatření budou stát asi 260 milionů korun.

Simona Bartošová, Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme