Nová komunita pro alkoholiky v Bílé Vodě na Jesenicku využívá při léčbě čínskou medicínu

Psychiatrická nemocnice v Bílé Vodě na Jesenicku má novou komunitu pro alkoholiky s názvem Tao. Zařízení má s léčbou závislých dlouholeté zkušenosti, u odborné veřejnosti si díky svým výsledkům získalo velkou prestiž. Ještě donedávna čekali zájemci o léčbu dva až tři měsíce, s otevřením dalšího lůžkového oddělení se lhůta výrazně zkrátila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol

Alkohol | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Petr začal pít v 17 letech - nejprve pivo, později tvrdý alkohol. Pil jen pro zábavu, stále častěji. Nakonec se propil do docela slušné závislosti, alkohol nakonec nevynechal ani každé ráno.

„Ve finální fázi závislosti jsem vstával s tím, že jsem byl roztřesený a nesoustředěný a musel jsem si koupit nějaký alkohol, abych se dostal do provozuschopného stavu,“ vypráví Petr.

Několikrát se neúspěšně pokusil s pitím přestat. „Obrovský vykřičník byl, když jsem začal při abstinenci dostávat epileptické záchvaty. To už jsem se opravdu začal bát,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím je výjimečná léčba alkoholismu v Bílé Vodě na Jesenicku, zjistila reportérka Andrea Švubová

Záchvaty Petra vystrašily natolik, že se rozhodl dobrovolně podstoupit léčbu. Už měsíc je v nové komunitě v Bílé Vodě, kde bydlí v pokoji s dalšími dvěma pacienty. V budově nechybí společenská místnost, televize ani tělocvična.

Nová komunita je zaplněná přibližně ze dvou třetin. Nese v názvu čínský znak Tao, který symbolizuje mimo jiné obtížnou cestu člověka překonávajícího překážky. Ale díky cvičení, námaze a své píli se mu daří postupovat stále kupředu.

„Jsme výjimeční tím, že tady máme čínskou medicínu, akupunkturu a další metody. Klienty by to mělo zbavit úzkosti, stresu a vnitřního napětí, aby se dokázali víc otevřít a mluvit o svých pocitech a závislosti,“ vysvětluje vedoucí terapeutka Jaroslava Sumcová.

I staniční sestra Dana Žilková je přesvědčená, že tradiční čínská medicína může závislým léčbu výrazně usnadnit.

„Režim je téměř stejný jako v ostatních komunitách. Akorát v jednotlivých úsecích se zaměřujeme na tu čínu, která ovlivňuje podvědomí, nevědomí i vědomí samotného pacienta, což je základ celého našeho myšlení,“ říká Žilková.

Jen pár dnů čekání

Doteď museli zájemci o léčbu čekat na příjem dva až tři měsíce. Petr měl díky otevření nového oddělení velké štěstí.

„Dostal jsem se sem během čtyř pěti dnů. Rozhodování je strašně těžké, třeba v mém případě to bylo hlavně kvůli rodině. Pokud už člověk dospěje k rozhodnutí, je důležité, aby přišel co nejdřív,“ myslí si Petr.

Léčba v komunitě Tao trvá 13 měsíců. Petr věří, že vydrží do konce. Větší strach má z následného návratu domů.

„V léčebně je člověk v takovém mikrosvětě, ochranném prostředí, kde není až tak těžké abstinovat. Stěžejní je, co bude venku. Mám obavy, že přijdou stresové situace a bude to mnohem horší,“ bojí se. Věří ale v silnou oporu rodiny. Doma ho totiž čeká žena se dvěma dětmi.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme