Nová metoda léčby pomáhá vracet do života lidi s poškozením mozku

Lidem po mrtvici nebo střelném zranění mozku může pomoci nová rehabilitační metoda. Vytvořil ji při práci na klinice v Saúdské Arábii fyzioterapeut Jakub Pětioký. Teď se stará o pacienty v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Benešovsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rehabilitace ruky (ilustrační foto)

Rehabilitace ruky (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Náčelník kmene z Jemenu byl během kmenových válek postřelený do hlavy. Byl tam velký tlak ze strany nemocnice, ze strany rodiny, ale i vlády, takže jsme na tom začali pracovat,“ vysvětluje fyzioterapeut.

V Rijádu se s na první pohled beznadějnými případy setkával často.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienty po mrtvici či zranění mozku pomáhá vracet do života nová rehabilitační metoda. Fyzioterapeut Jakub Pětioký na ní přišel na klinice v Saudské Arábii. Natáčela s ním redaktorka Věra Hájková.

„Pro mě to byl v podstatě mrtvý člověk, nereagující na nic, vydávající jenom chrčivé zvuky. Během roku jsme ho dokázali postavit do stoje, trošku se rozmluvil,“ vzpomíná. Náčelník z kliniky nakonec odešel po svých.

Úspěšný fyzioterapeut se nakonec vrátil do Čech. Ročně má v naší zemi úraz hlavy nebo mrtvici asi 90 tisíc lidí, specializovaná klinika pro ně zatím chybí.

Podle Pětiokého je třeba s pacienty začít pracovat ihned po stabilizování, přestože jsou v kómatu nebo bezvědomí.

„Pokud pacient poranění mozku přežije a jeho stav je slučitelný se životem, tak má vysoký rehabilitační potenciál,“ uvádí. Je třeba zajistit mozku dostatek podnětů, aby neupadal do letargie.

Nejdůležitější je zájem rodiny. Nemocný potřebuje hladit, povídat, připomínat oblíbené vůně a písničky. Když se pak probere, je třeba zahájit každodenní a důslednou rehabilitaci.

Důležitá je i pravidelnost a důslednost. „Je zapotřebí vytvořit pevnou strukturu plánů, nastavit si cíle, ty si rozdělit do časových úseků. A na ty cíle se zaměřit a plnit je,“ vysvětluje Pětioký s tím, že každý pokrok je třeba zaznamenat a radovat se z něj.

Rijád | Foto: Jitka Kosíková

V Kladrubech je dva měsíce Václav Kuchyňka, když ho sem dovezli, vůbec necítil levou polovinu těla. „Už chodím o holích a rukou začínám hýbat,“ pochvaluje si pacient.

Novou metodu zkouší v Kladrubech už 3,5 roku a mají dobré výsledky také u pacientů, kteří jsou po úrazu nebo mrtvici i několik let.

Ředitel ústavu Josef Hendrych by chtěl zajistit pomoc pro více pacientů.

„Jednáme se zdravotními pojišťovnami, a pokud se jim tato metodika bude líbit, tak navrhujeme, že bychom ji posílali i dál. Můžeme nabídnout v této oblasti asi 40 lůžek, ale rozhodně to není dostačující počet,“ dodává.

Pokud jednání s pojišťovnami dopadnou dobře, v Kladrubech jsou připraveni kvůli rozšíření počtu lůžek i přistavovat.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme