Nová Paka roky usiluje o silniční obchvat. Teď už se pro něj začaly vykupovat pozemky

Obyvatele Nové Paky na Jičínsku už léta trápí silný provoz. Hlavní tah městem směrem do Krkonoš je hlavně v dopravní špičce a při hromadném cestování turistů na hory často ucpaný, navíc je silnice nebezpečná pro chodce. Tamní radnice proto usiluje o obchvat. Ten by mohl být zanedlouho skutečností, protože se už pro něj vykupují pozemky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Tisíce aut denně, pro chodce téměř nemožnost přejít silnici a pro řidiče odbočit vlevo. Taková je často situace v podkrkonošském městě, jak říkají tamní obyvatelé.

„Přechází se tady špatně, protože tah na Krkonoše je neustále zacpaný,“ potvrzuje jedna z místních obyvatelek. Problémy jsou prý ale i v noci. „To tady ještě houkají a kvůli náklaďákům se třese celý barák,“ doplňuje ji starší muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o obchvatu zjišťoval redaktor Bohuslav Štěpánek

„V pátek odpoledne, v neděli večer se nedá skoro odbočit vlevo, špatně se přechází na všech místech. Silnice I/16 Paku vlastně rozděluje na dvě části. Maminky se třeba bojí posílat z jižní části děti do školy do severní části. Ta komunikace je obrovsky riskantní," potvrzuje starosta Nové Paky Rudolf Cogan z hnutí Sportovci pro Novou Paku.

Obchodníkům se to nelíbí

Radnice proto už několik let prosazuje obchvat města. Někteří provozovatelé místních obchodů se ale bojí toho, že když se z Nové Paky odvede tranzitní doprava, opadne potřebná návštěvnost malého města a jim klesnou tržby.

„Já jsem na to zvyklá, mně už to nevadí. Ale myslím si, že jak uděláte obchvat, tak Paka úplně padne. Tady nebude nic. Tady není teď nic a pak tady nebude vůbec nic,“ říká starší paní. Stejného názoru je i další obchodnice. „Léta tady mám obchod a až tady bude obchvat, tak tady nebude jediná tržba,“ dodává.

Projekt čtyř a půl kilometrového obchvatu je připravený, je platné také územní rozhodnutí. V současné době pokročily i výkupy potřebných pozemků.

„Krajské ředitelství silnic a dálnic peníze má a pokusí se vlastníkům v trase obchvatu, což je asi 200 lidí, nabídnout smlouvu na odprodej pozemků. Kdo prodá, dostane dvojnásobek odhadu, kdo neprodá, tak potom v rámci vyvlastňovacího řízení, které by probíhalo v druhé polovině příštího roku, už dostane jenom odhadní cenu," uzavírá Cogan.

Z dvou stovek majitelů jich už smlouvu na prodej pozemků podepsalo kolem 40. Kdy se podaří vykoupit i ostatní parcely, aby mohla začít samotná stavba obchvatu, ale podle něj zatím není možné odhadnout.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme