Nová Petrova bouda v Krkonoších už má svoji podobu

V Krkonoších vyroste nová Petrova bouda. Její majitelé se po více než 3,5 letech domluvili na její podobě s památkáři. Ti chtěli zachovat její funkčnost a původní vzhled.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace dostavby Petrovy boudy v Krkonoších

Vizualizace dostavby Petrovy boudy v Krkonoších | Foto: Snowy Chalet

Nová podoba Petrovy boudy už je konečně na světě. Podle památkářů bude zhruba o dvě třetiny menší než původní rozsáhlý objekt, který před třemi a půl lety pohltily plameny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě vyhořelé Petrovy boudy bude stát v Krkonoších její nástupkyně. Podrobnosti zjišťovala Kateřina Kohoutová

Tvořit ho bude železobetonová konstrukce, která bude obložena dřevem.

„Suterénní část bude postavena opět z pohledového kamene, který byl rozbourán, ale složen na místě a budeme se snažit pohlídat, aby zdivo vypadalo jako před požárem,“ nastiňuje vzhled nového objektu Vladimíra Paterová z památkového ústavu v Josefově.

Jak dodává, pochopitelně je zajímá i to, jak bude vypadat interiér, kam by se měly vrátit zachovalé předměty po požáru.

„Budeme chtít konzultovat řešení interiéru už kvůli tomu, že je tam zapsaný mobiliář, který bychom chtěli uplatnit,“ řekla Paterová.

Vizualizace dostavby Petrovy boudy v Krkonoších | Foto: Snowy Chalet

Mluvčí majitele, kterým je společnost Snowy Chalet, současnou situaci zatím komentovat nechce. Se závěrečným návrhem Petrovy boudy souhlasí i ochranáři. Vždy měla své místo v první zóně Krkonošského národního parku, kde platí přísná pravidla.

„Trvali jsme na tom, aby nová Petrovka nebyla na větší ploše než původní,“ dodává Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.

Kdy se stavbaři vrhnou do práce a začnou stavět novou Petrovu boudu, zatím není jisté.

Vyhořelá Petrova bouda | Foto: Standa Soukup

mkp, Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme