Nová pražská rada bude bez prázdnin. Musí urychleně vyřešit několik závažných problémů

Nová rada hlavního města složená pouze ze zástupců TOP 09 s primátorem Tomášem Hudečkem v čele má před sebou řadu nelehkých úkolů – dostavět tunel Blanka a metro A, vyřešit nákup tramvají pro dopravní podnik a přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Vedení magistrátu čekají do dalších komunálních voleb těžké měsíce. Situace je o to komplikovanější, že část rady stále čelí obvinění v kauze Opencard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

Městská rada obvykle přes letní prázdniny nezasedá, letos ale není na místě příliš zahálet. Prahu tlačí nejeden kamínek v botě.

Už před dvěma týdny měli radní schválit první krok k zahájení modernizace čističky odpadních vod na Císařském ostrově. Nakonec ale materiál stáhli s tím, že potřebují další právní podklady.

Pokud Praha do roku 2017 nesplní podmínky Evropské unie, čekají ji pokuty ve výši milionu korun denně, říká zastupitel Pavel Richter z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co čeká pražskou radu v létě, zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Anna Königsmarková.

„V podstatě rada je před rozhodnutím, buď se připravit na placení pokut, nebo zahájit stavbu. Jakékoli jiné řešení nás vrací s velkou pravděpodobností k placení pokut, protože nesplníme termíny, ke kterým jsme se zavázali,“ vysvětluje Richter.

Zahájení přestavby ale není tak jednoduché. Firma Veolia, s níž má Praha smlouvu do roku 2028, bude muset kvůli placení nájmu zvýšit ceny vodného a stočného. Radní se tak podle opoziční ODS vystavují hrozbě trestního stíhání, protože by mohli způsobit městu a jejím obyvatelům reálnou škodu.

Na hranici zákona je i financování tunelu Blanka. Magistrát musí stále hledat řešení, jak zaplatit firmám za jejich práci a přitom neporušit zákon o veřejných zakázkách.

Opencard jako Damoklův meč

TOP 09 a ČSSD se přesto ve společném dokumentu „500 dní pro Prahu“ zavazují k tomu, že Blanku otevřou v termínu, tedy v dubnu roku 2014, stejně jako prodlouženou část metra A do Motola.

Dalším slibem je lepší fungování karty Opencard, která ale může novému primátorovi a několika radním zlomit vaz. Kvůli uzavření smlouvy bez uveřejnění s firmou Haguess totiž čelí obvinění.

„Je to samozřejmě závažná věc, obvinění celé rady, které bylo podáno před mnoha měsíci. My jsme po dohodě s tehdejší koalicí konstatovali, že obvinění nám připadá absolutně neoprávněné,“ prohlásil několik minut po svém zvolení Hudeček.

Slíbil zároveň okamžitě složit funkci v případě, že se obvinění prokáže jako oprávněné. Primátor chce z Prahy udělat především lepší město pro život. Zpřístupnit náplavky, opravit Karlovo náměstí nebo zklidnit magistrálu.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme