Nová protipovodňová opatření by měla ochránit Rudíkov na Třebíčsku i před stoletou vodou

Rudíkov na Třebíčsku investoval miliony korun do nových protipovodňových opatření. Obec by tak měla přečkat i stoletou vodu. Rudíkov v minulosti čelil především takzvaným bleskovým povodním v období letních bouřek. Několikrát se stalo, že obec vyplavila velká voda, která se přihnala z okolních polí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová opatření v Rudíkově na Třebíčsku stála několik milionů | Foto: Michal Malý

Povodí Moravy teď nechalo potok, který Rudíkovem protéká, kompletně odbahnit, rozšířit a prohloubit. Koryto je nově zpevněné drátěným pletivem vyplněným kameny, případně na některých místech vybetonované a obložené lomovým kamenem.

Odolnější jsou i nové betonové lávky a pomoci by měly také záklopky kanálových výpustí. Některým lidem totiž voda do dvorků natekla právě skrz kanály.

Rudíkovští čelili povodním naposledy v letech 2006 a 2008. Vydatně tehdy zapršelo a asi do půl hodiny se do obce za hlasitého dunění přihnala ze všech stran velká přívalová vlna.

Největší povodně ale v Rudíkově pamatují v letech 1931 a 1951, kdy prý byla pod vodou celá spodní část obce a okolní domy. Hladina potoka podle místních vystoupala do výšky více než dvou metrů.

Podobných protipovodňových opatření jako v Rudíkově se dočkají i další obce v kraji Vysočina. Pozornost se teď totiž neupírá jen na velká města. Lesy České republiky například nedávno nechaly upravit koryto potoka ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme