Nová transplantační jednotka v ÚHKT přijme první pacienty

Do zcela nové a špičkově vybavené transplantační jednotky se dnes přestěhují první pacienti s chorobami krve. 9. listopadu ji otevřeli v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze a vznikla kompletní rekonstrukcí původních prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantační jednotka ÚHKT - pokoje pacientů | Foto: www.uhkt.cz

V České republice se ročně podrobí sto padesát až dvě stě pacientů alogenní transplantaci krvetvorných buněk. Téměř polovina z nich absolvuje tento náročný zákrok v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Zcela nová transplantační jednotka, která je součástí Klinického úseku ÚHKT, pacientům nabízí bezpečnější a příjemnější prostředí a také o dvacet procent zvyšuje transplantační možnosti ústavu,

" Bezpečnější je tím, že je zde filtrace vzduchu s vysokou účinností, kde neprojdou filtry žádné viry, žádné houby či podobné mikroorganizmy, kterými jsou pacienti po transplantaci především ohrožení. Na pokojích je speciální režim vyššího tlaku vzduchu. Takže teoreticky, i když by se sem někdo infekční přes ty bariéry dostal, tak na pokoje se nedostává nic," vysvětlil docent Petr Cetkovský.

Druhým zázemím pacientů je podle něj nová monitorovací, infuzní a jiná technika. " A samozřejmě nejdůležitější pro nás je ta zvýšená kapacita," dodal Cetkovský.

Úroveň a vybavení jednotky jsou srovnatelné se světem

Kompletní rekonstrukce původních prostor probíhala za částečného provozu, což komplikovalo život nejen lékařům, ale také pacientům. Situace se ale musela zvládnout, protože jde o jedinou transplantační jednotku v ústavu a také jedinou svého druhu v Praze.

"Pro dospělé je to jediná transplantační jednotka pro alogenní transplantace, tedy transplantace od jiného člověka v Praze. Alogenní transplantační centrum v Motole je pro děti. Pak jsou v Praze ještě dvě transplantační centra autologní, když si pacient svoji kostní dřeň schová a později mu je vrácena," vysvětlil docent Cetkovský.

Současná úroveň a vybavení jednotky jsou srovnatelné se špičkovými pracovišti v celé Evropě. Pro Ústav hematologie a krevní transfuze to představuje další krok v oblasti léčebně preventivní péče o pacienty s chorobami krve.

Katka Brezovská, Zuzana Ptáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme