Nová Ves nad Nisou je vesnicí roku Liberecka. Ne všichni obyvatelé jsou ale nadšení

Nová Ves nad Nisou se pyšní titulem Vesnice roku. Uspěla mezi všemi dalšími konkurenty v Libereckém kraji. Přesto nejsou všichni obyvatelé ve vsi spokojeni. Prý je to ale obecně problém dnešní doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová Ves nad Nisou | Foto: Obec Nová Ves nad Nisou

„Ale tak mně to je jedno,“ odpovídá místní paní v květované halence na otázku, co si myslí o titulu Vesnice roku pro Novou Ves. A žije se jí ve vesnici dobře? „Ale ani nemluvím,“ mávne rukou a dál se nechce bavit.

Jiná místní žena, Jana Hrušková, je sdílnější, ale ne o moc spokojenější než její sousedka, která odchází a ani už se neohlédne. „Pro nás starší už to není ono, spíš ti mladí. Pro nás staré tady už není skoro nic,“ podotýká Hrušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nové Vsi nad Nisou natáčela redaktorka Šárka Škapiková

Ve vesnici ale žijí i velmi spokojení obyvatelé. Třeba paní, která si právě odnáší nákup z místní samoobsluhy. Mimochodem obchod je otevřený sedm dní v týdnu, od rána až do večera. „Žije se nám tady dobře, já už tady žiji asi 45 let,“ svěřuje se blondýnka ve středních letech, paní Vladimíra Chroustovská.

„Okrašlovací spolek tady toho dělá pro obec hodně. Obnovují se památky, takové ty křížky a tak. A pro děti se toho dělá hodně, udělali takové lanové centrum. A spolek pro děti Novovesan si tady i koupil dům, pořádají pro příměstský, tedy přívesnický tábor, hodně se toho dělá,“ shrnuje.

Péči o památky odborníci chválí

Že se obec dobře stará o památky i o celkový vzhled a krajinu kolem, to potvrzují i odborníci. Konkrétně Tereza Konvalinková z Národního památkového ústavu. „Z těch největších asi kostel Panny Marie, který má obec sama ve vlastní správě a poměrně dobře o něj pečuje. Potom ještě tam je řada drobnějších památek, křížků a tak. Kromě staveb pečují také o krajinotvorné prvky, třeba výsadbu aleje a podobné věci,“ upřesňuje Konvalinková.

To, že je v Nové Vsi na pohled místy hezky, potvrzuje i jinak skeptická paní Jana Hrušková. „Zkrášluje se, to jo, to je hezké, ale místy je nepořádek. Třeba u popelnic a kontejnerů, tam je nepořádek,“ uvádí.

A kromě toho prý chybí ve vesnici také služby, což ale podle starších obyvatel není problém obecního úřadu v Nové Vsi, ale obecně dnešní doby. „Vesnice, řekla bych, nejsou na úrovni. My jsme rádi, že tady máme jeden krám, lékař sem jezdí jednou týdně. Ale jinak musíme do Jablonce, maso tady není,“ uzavírá Hrušková. A chybí také třeba lékárna.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme