Nová výšková budova v Olomouci: katastrofa, nebo důstojná dominanta?

V nové olomoucké čtvrti Šantovka by měl vyrůst 75metrový věžák. A zatímco odpůrci stavbu označují za katastrofu, investor své záměry hájí: budova svou moderní architekturou město obohatí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staveniště nové olomoucké čtvrti Šantovka

Staveniště nové olomoucké čtvrti Šantovka | Foto: Zdeněk Prchlík

Kontroverzní. Tak by se jedním slovem dala označit stavba dalšího, v pořadí už třetího olomouckého věžáku.

Vyrůst by měl v nově vznikající čtvrti Šantovka a výškou 75 metrů předčí oba své předchůdce. Společně s renesanční radnicí by byla druhou nejvyšší stavbou ve městě.

A tak se rozbíhá velká diskuze: je správné, aby se v těsné blízkosti druhé největší městské památkové rezervace v Česku mohlo stavět do takové výšky? Konzervativci říkají jednoznačně ne, žádný oficiální výzkum veřejného mínění ale neexistuje, a hlasy v internetových diskuzích zdaleka nejsou jen odmítavé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové výškové budově natáčela redaktorka Blanka Mazalová

Odpůrci projektu už víc než rok dávají najevo, že se jim nová dominanta vůbec nelíbí - pořádají petice, happeningy a protesty.

Patří k nim i občanské sdružení Za krásnou Olomouc, které dlouhodobě vystupuje proti výškovým stavbám ve městě. Vadí jim negativní vliv mrakodrapu na celkový obraz historické Olomouce.

„Nám jde opravdu o ochranu panoramatu historického jádra, která by měla být svým způsobem neměnná. To neznamená, že bychom bránili vstupu nové architektury do historického centra, naopak. My ho vítáme. Měla by být nejlepší, nejkvalitnější, ale neměla by být přehnaně dominantní. Měla by ho doplňovat tím nejlepším, co může být. To ale není projekt mrakodrapu na Šantovce,“ vysvětluje členka sdružení a historička umění Martina Mertová.

K názoru se přidal i přední český historik umění a architektury Rostislav Švácha:

Galerie Šantovka | Foto: Aleš Spurný

„I kdyby ten třetí mrakodrap na Šantovce navrhl geniální architekt, tak to stejně dopadne špatně, protože to poškodí historické panorama Olomouce.“

Investoři ale nedávno získali souhlas od památkářů města Olomouce. A aby to nebylo jednoduché - liší se od doporučení Národního památkového ústavu. Podle jeho vědecké rady je výšková dominanta v sousedství centra Olomouce nepřijatelná, protože by výrazně poškodila jeho panorama.

Navíc rada upozorňuje na to, že je lokalita Šantovky hájená statutem ochranného pásma městské památkové rezervace. Investoři ale obavy odpůrců odmítají a považují je za zbytečnou hysterii.

Stavět chceme do roka

Podle jednatele galerie Šantovka Richarda Morávka panorama města mrakodrap nenaruší a se stavbou chtějí do roka začít:

„Co je příliš vysoké? A co je ohrožení panoramatu? My si myslíme, že to doplní panorama města. My do cenných pohledů určitě nevstupujeme. Chtěli bychom začít stavět poté, kdy obdržíme veškerá potřebná povolení. Předpokládáme, že to od této chvíle může trvat jeden rok.“

V Olomouci už dvě výškové budovy stojí. Regionální centrum Olomouc měří 71 metrů a budova Moravské vysoké školy je o tři metry vyšší. Připravený nový územní plán Olomouce, který zatím není schválený, s dalšími výškovými budovami v blízkosti městské památkové rezervace nepočítá. Zakázalo to i ministerstvo kultury.

Investor už dříve oznámil, že nehodlá čekat na schválený nový územní plán. Pokud získá všechna potřebná povolení na základě dosavadního územního plánu, může začít stavět i poté, co začne platit jeho nová verze.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme