Nové brněnské tunely Dobrovského čelí další žalobě kvůli hluku

Tři dny otevřené silniční tunely Dobrovského v Brně čelí žalobě. U Městského soudu v Praze ji podalo občanské sdružení Národní hluková observatoř. Podle něj jsou protihlukové stěny postaveny špatně a nesplňují limity. Ředitelství silnic a dálnic ani ministerstvo dopravy se k tomu zatím nevyjádřily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na ústí Dobrovského tunelů v Králově Poli v Brně | Foto: Geodis Brno | Zdroj: ČTK

Národní hluková observatoř je občanské sdružení, které zastřešuje jednotlivá občanská sdružení i obce z celé České republiky, které mají problémy s hlukem. Nabízí jim technickou, metodickou i právní pomoc při řešení problémů.

Podle stanoviska sdružení jde v případě brněnských tunelů jen o malý problém, který lze snadno odstranit. Nedostatečně utěsněné mezery v protihlukových stěnách, kterými se údajně hluk může šířit dál, mohou prý být opraveny během několika dní a s minimálními náklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o žalobě kvůli nově otevřeným Dobrovského tunelům v Brně sdělil reportér Ivan Holas

Pokud se tak ale nestane, mělo by být podle žaloby pozastaveno kolaudační řízení. Tunely jsou ovšem zatím pouze ve zkušebním provozu - právě kvůli dřívějším sporům s dalším občanským sdružením přímo z jedné z dotčených brněnských čtvrtí. Žalob kvůli tunelům totiž padlo již několik. S tou poslední uspělo loni občanské sdružení VMO Brno.

Začátkem minulého roku byla proto stavba ve finální fázi asi na čtvrt roku zastavena, to zvýšilo i náklady. Investor pak upravil projekt, stavba byla obnovena. Ale stejné občanské sdružení podalo v zápětí další žalobu.Než ji však soud stačil projednat, došlo loni v listopadu k nečekané dohodě.

Aktivisté se zavázali, že už nebudou bránit v samotném dokončení tunelů. Investor se zas zavázal, že po jejich dokončení a předběžném zprovoznění provede přesná hluková měření, na jejichž základě budou vytvořena protihluková opatření přesně na míru.

To, že by nynější žaloba mohla provoz v tunelech za 13 miliard korun opět zastavit, není příliš pravděpodobné. Tunely jsou zatím v předčasném užívání a k samotné kolaudaci, vůči níž je žaloba zamířena, by mělo dojít až za dva roky. I Národní hluková observatoř navíc tvrdí, že jí nejde o to stavbu zastavit, ale pouze odstranit nedostatky.

Ivan Holas, mta, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme