Nové Heřminovy má zaplavit voda. Lidé tomu stále nevěří

Ekologové dnes v Ostravě prozradí, jak budou dál bojovat proti zatopení části Nových Heřminov na Bruntálsku. Obec uprostřed lesů má ustoupit přehradě. První lidé už vesnici začali opouštět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Heřminovy na Bruntálsku | Foto: www.noveherminovy.net

„Musíme jít pryč, nevěřili jsme, nevěřili. Do poslední chvíle," kroutí hlavou starší žena. Její sousedky jsou na tom podobně. „V žádném případě přehradu nechceme. Myslíme si, že by to byla úplně zbytečná investice,“ říká jedna a druhá doplňuje: „Čtyřicet roků tu bydlíme.“

Ženy musejí odejít. Jejich domovy za pár let zaplaví voda. Už v roce 2015 chce Povodí Odry začít v dolní části Nových Heřminov stavět přehradu. Má uchránit města na řece Opavě před velkou vodou.

„Mohu potvrdit, že by tady mělo zůstat torzo několika domů,“ říká starosta Radek Sijka. Nelíbí se mu, že lidi nebude vyhánět jen voda. Další část obce totiž musí ustoupit plánovanému obchvatu. „Je údajně nutné rozšířit kapacitu řeky a koryto řeky zhruba na hranici 70 metrů. Je nutné vybourat velkou část objektů ve středu obce kvůli obchvatu obce. V horní části mají být bourány další objetky,“ přibližuje.

Aby Nové Heřimovy mohly obsadit bagry, musí mít Povodí Odry příslušná povolení. Ministerstvo životního prostředí teď posuzuje vliv přehrady na přírodu. Hnutí Duha se nelíbí, že klíčový dokument zpracovává jen k jedné, státem vybrané variantě takzvané středně velké přehrady. Dnes prozradí, jak se zachová, když ministerstvo bude s nádrží souhlasit.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme