Nové Město na Moravě ‘zrovnoprávnilo‘ pejskaře. Mnohým se to nelíbí

Nové Město na Moravě překvapilo pejskaře. Jako jedno z mála měst v Česku rozhodlo, že poplatky za psy budou stejné jak v bytových domech v centru, tak v rodinných domcích na vesnicích. Některým lidem ale změna není po chuti, žádnou spravedlnost v ní nevidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená Praha 10.1.2010 - pejskaři | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Paní Ivana žije v Rokytnu, místní části Nového Města na Moravě. Má dva yorkshirské teriéry, za které ročně zaplatila 250 korun. Od Nového roku ale přichází změna. Z peněženky bude muset vytáhnout čtyřikrát víc.

„Myslím si, že je to nefér vůči lidem na dědině, protože mají psa na svém pozemku a dalo by se říct, že si to musí uklízet sami. Ve městě, když si to člověk po sobě eventuelně neuklidí, musí někdo jít a musí to uklidit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pejskařům se nově nabytá rovnoprávnost nelíbí. Příspěvek redaktora Daniela Burdy

„Myslím, že tady psi tolik lidem nevadí. Ve městě je to složitější. Myslím si, že je to špatně,“ přidává se pan Miroslav, který má ve vesnici Rokytno také psa.

Novoměstský starosta Michal Šmarda ale takové názory odmítá. Rozdíly mezi městskými a vesnickými pejskaři žádné nevidí.

„Myslím si, že není důvod, aby za pudla v paneláku člověk platil víc než za dogu u vily. K tomu důvod není,“ říká starosta s tím, že kroutit hlavou bychom měli spíš nad současným systémem.

Třeba na hranici města a vesnice Maršovice stojí dva domy, kde jeden pes stojí ročně 700 a druhý 100 korun, ale přitom jsou od sebe jenom pár centimetrů. „Z hlediska města není důvod rozlišovat mezi těmi lidmi,“ dodává starosta.

Místní části ale stejně dostanou možnost opět poplatky snížit, pokud o to osadní výbory požádají. Rozhodování ale nebudou mít lehké. Peníze z poplatků jim totiž město nechává.

Daniel Burda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme