Nové radary a kamery by měly umravnit řidiče v Chomutově

Nedodržování maximální povolené rychlosti, jízda na červenou a riskování u přechodů pro chodce. To jsou nešvary, se kterými se městská policie v Chomutově potýká stále častěji. Zdejší magistrát proto uvažuje o tom, že nakoupí další kamery a radary. Ty mají agresivní řidiče zaznamenat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie (ilustr. obr.) | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

„Ten semafor je v podstatě zastaralé zařízení, ti řidiči, kteří jsou místní, jsou si vědomi těch velkých proluk, a proto tam dochází k tomu porušování,“ popisuje situaci na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek v Chomutově zástupce ředitele městské policie Petr Zálešák.

Právě na křižovatce ulic Palackého a Beethovenova strážníci evidují podle kamer až šest přejezdů křižovatky na červenou během jedné hodiny. A to během rána i odpoledne. Pokračuje Jan Řehák náměstek primátora za ODS:

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměrech chomutovské městské policie informuje ve své reportáži redaktor Jan Beneš

„Tento přestupek se opakuje, je to nebezpečné porušení pravidel dopravního provozu a zatím se to obešlo bez zranění, jsou to, když tak, jen pomačkané plechy, ale přesto chceme, aby ty křižovatky, kde se zjistilo porušování jízdy na červenou, aby byly ošetřeny systémem, který je bude evidovat předávat městské policii.“

Chodci a přednost

Jízda na červenou není zdaleka jediným problémem, kterým se chomutovští strážníci musí zabývat, tím dalším, neméně závažným je nedodržení rychlosti a nedání přednost chodcům na přechodu:

„Radši zůstanu vždycky stát, nevím, co ty auta udělají. Protože kolikrát se mi stalo, že jedno zastavilo, chtěla jsem jít a to druhé jelo, na poslední chvíli jsem zastavila, teď se to povedlo, ale každou chvilku tady je někdo sražený,“ komentuje situaci Zdenka z Chomutova.

Právě přešla po přechodu ulici Palackého, která je čtyřproudá v centru města. Právě tam je nehod s chodci celá řada.

Dopravní kamery a semafory | Foto: Khalil Baalbaki

„Na Palackého ulici dochází velice často k tomu, že dvouproudá silnice svádí řidiče k tomu, že se jedná o silnici I. třídy, že zvýší rychlost. Jedno vozidlo zastaví, v druhém pruhu vozidlo nezastaví a srazí chodce. To tam je velice často,“ říká Zálešák.

Donutit k ohleduplnosti

Chomutov se proto rozmýšlí, jestli nakoupí další kamery a radary, které budou řidiče na překročení rychlosti nejen upozorňovat, ale také je zaznamenají. Magistrát následně řidiči udělí pokutu.

Podle náměstka primátora Jana Řeháka, nejde o to vybrat co nejvíc peněz, ale o to donutit řidiče k pomalé a ohleduplné jízdě:

„Městská policie to nemá jako výdělečnou činnost, je to skutečně činnost, kterou se snažíme motivovat řidiče, aby jezdili slušně, protože na silnicích nejsou sami, jsou tam také cyklisté a chodci.“

V Chomutově teď zjišťují, na kterých místech dochází k porušování pravidel silničního provozu nejčastěji. Výsledkem průzkumu se pak bude zabývat rada města, která navrhne kolik nových radarů a kamer koupit. Podle městské policie by jich mělo být nejméně 15 až 20.

Jan Beneš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme