Nové řemeslné dílny v Heleníně poskytnou zázemí učňům různých oborů

Jihlavští učňové mají nové dílny. Z vymrzlých pracovišť roztroušených po celém městě se sestěhovali pod jednu střechu do Helenína. Kromě nových strojů si mladí řemeslníci ze Střední školy stavební pochvalují především teplo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí truhláři Jakub s Tomášem jsou nadšení z nových strojů i z toho, že mají v dílnách teplo | Foto: Lucie Maxová

V nově opravené budově v Heleníně u Jihlavy našli zázemí kromě elektrikářů, instalatérů nebo zedníků také truhláři. Právě je trápila ve starých dílnách hlavně zima. Podle mistra Rudolfa Šlégla klesaly při zapnutém odsávání v zimě teploty téměř k nule.

„Navíc jdete na stroj a máte zmrzlé ruce, nebezpečí úrazu,“ shrnuje problémy studené místnosti Rudolf Šlégl.

Ve starých dílnách se nelíbilo ani učňům.

„Na záchodech, taky, podlaha už byla špatná a byla tam furt zima. A tady celkově je víc prostoru, je tady teplo a hlavně lepší stroje, jsou nový,“ shrnuli Tomáš s Jakubem, kteří se učí truhlářem už třetím rokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové učňovské dílny v Heleníně navštívila Lucie Maxová

Nové zázemí našli v Heleníně také maturanti. Pro ně je v opravené budově speciální dílna, kde se naučí zedničině. Jak se staví zeď z cihel, si tento týden na vlastní kůži vyzkoušel už i budoucí maturant Jiří Sochor.

„Vyzkouší zdění, detaily, k čemu se většinou nedostanou u těch maturitních oborů. Děcka se na stavbu dostanou až po škole a tam koukají. Zedníci pak vědí víc než oni, co se praxe týče. Tak tady si to vyzkouší a trošku se to naučí,“ dodal Jiří Sochor.

Od nových a moderních dílen si vedení Střední školy stavební slibuje větší zájem o řemeslné obory. Na Vysočině totiž stále scházejí například klempíři a pokrývači.

Lucie Maxová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme