Nové sKarty slibovaly větší komfort při čerpání dávek, lidem však zatím působí spíš potíže

Dvacet tisíc lidí na Teplicku by mělo do konce roku získat takzvanou sKartu. Tedy kartu, na kterou úřady zasílají sociální dávky. Lidé, kteří už sKarty mají, s nimi ale příliš spokojení nejsou. Peníze podle nich chodí pozdě, a příjemci podpory se tak dostávají do problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den výdeje sKaret | Foto: Olga Štrejbarová

Úřady původně slibovaly, že na účet sKarty peníze doputují naopak dříve než složenka, na kterou byli klienti zvyklí.

„Pro klienta je karta výhodnější v tom, že dávky bude pobírat trochu rychleji. I když je platební příkaz od našeho úřadu, tak než se vytiskne složenka, trvá to sedm až osm dní, kdežto na platební kartě by měl mít dávky během dvou tří dnů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje vyplácení dávek přes sKarty, zjišťoval na Teplicku reportér Jan Beneš

To tvrdila v srpnu, tedy v době, kdy se sKarty na Teplicku začaly rozdávat, ředitelka Úřadu práce v Teplicích Martina Bečvářová.

Jinou zkušenost má nyní Petra Formánková z Krupky nedaleko Teplic. Kartu získala, na peníze ale musela čekat.

„Kartu jsem si vyzvedla minulý týden a myslela jsem si naivně, že ji můžu hned používat, což jsem ale nemohla. Vyzvedla jsem si ji kolem desátého, aktivovala jsem si ji, ale peníze tam nebyly ani jedenáctého ani dvanáctého. Pak byl víkend a ani sedmnáctého nebyly. Paradoxně mi pak přišly poštovní poukázkou,“ popisuje mladá žena.

Některé rodiny se kvůli sKartám dostávají do finanční tísně. Peníze nechodí včas

Číst článek

Během čekání na peníze pokoušela získat radu na telefonním čísle, které našla v dokumentech k sKartě.

„Byla tam neplacená linka, na kterou jsem volala, ale odkazovalo mě to na další linku, což jsem už nebyla schopná si číslo opsat a telefonovat dál. Nejsem si ani jistá, jestli to číslo nebylo placené, protože 800 před ním nebylo. Nevím, co bude teď, jak bude probíhat další měsíc,“ říká paní Petra.

Podle Drábka se budou sociální dávky vyplácet v jednom termínu a s předstihem

Číst článek

O vyjádření chtěl Český rozhlas požádat i teplický úřad práce, ovšem marně. Ředitelce Martině Bečvářové nebylo celý den možné se dovolat.

Jan Beneš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme