Nové školní písmo Comenia Script se v Plzeňském kraji zatím příliš neprosadilo

Od nového školního roku si mohou základní školy v Česku vybrat, jaké písmo budou učit psát prvňáčky. Ministerstvo školství doporučilo jako aletrnativu nové písmo Comenia, které připomíná tiskací písmo, protože písmena nejsou navzájem spojená. Podmínkou pro jeho použítí ve školách je ale souhlas rodičů. Před uvedením do praxe se nové písmo dva roky testovalo a v Plzeňském kraji se jej zatím většina škol nechystá do výuky zavádět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Comenia Script

Comenia Script | Foto: Radana Lencová

Základní škola ve Zbůchu, která se specializuje na žáky s mentálním postižením nebo kombinovanými vadami, se jako jediná v Plzeňském kraji zapojila do ověřovacího programu.

„U nás je malotřídní způsob vyučování a byly to dvě žákyně. Jedna během roku bohužel odešla a druhá to prostě nezvládla,“ říká ředitelka Milena Peteříková s tím, že ale nové písmo ještě nezatracují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Klímové o zavádění písma Comenia Script na školách v Plzeňském kraji

„Do budoucna to jedna paní učitelka bude zkoušet s dítětem s poruchou autistického spektra a celkem tomu fandíme, protože už tradičně musíme hledat metody, formy a nástroje, které by usnadnily našim žákům jakoukoli formu komunikace,“ říká Peteříková.

„Výhoda písma Comenia Script je určitě v tom, že diakritická znaménka jsou zapisována ihned nad písmena,“ myslí si speciální pedagožka z pedagogicko-psychologické poradny v Plzni Eva Zábrodská.

Jednoduchost jako výhodu ale nevnímá učitel písma na Střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček Bohumil Sedláček.

„Já jsem přesvědčen, že toto písmo není příliš vhodné pro přílišnou jednoduchost a také proto, že ochudí žáky o rozvoj osobnosti a fantazie,“ myslí si Sedláček.

Školy mohou už od ledna učit prvňáky nové písmo Comenia Script

Číst článek

Většina škol v Plzeňském kraji se také zatím nechystá nové písmo do výuky zavádět. Ani na 11. základní škole v Plzni, která má jako jediná v krajském městě speciální třídy pro dysgrafiky a dyslektiky, o zavedení nového písma do výuky neuvažují.

„I když to písmo je hodně podobné tiskacímu, je jednodušší a říká se, že nemá tolik kliček a kudrlinek, přesto text čtou právě děti s poruchami velice obtížně. Nevidí tolik ty mezery, protože některé nerozlišují přesně hranici slov,“ vysvětluje výchovná poradkyně z 11. základní školy Zdeňka Kastlová.

Stávající písmo dává totiž podle ní dostatek důvodů, proč u něj většina škol chce zatím zůstat.

„Je určitě rychlejší, hyperaktivní děti zklidňuje, všichni mají psací proces zleva doprava, začínají na stejném místě a řekla bych, že to písmo je i úhlednější a že to ty děti po sobě lépe přečtou,“ dodává Kastlová.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme