Nového prezidenta vybíralo i 180 vězňů v Brně-Bohunicích

Nového prezidenta volí i lidé za mřížemi. V Brně to stihli už včera. Celá procedura ale trvala několik hodin, protože volební komise musely spolu s dozorci chodit po jednotlivých celách. V této věznici jsou totiž především vazebně stíhaní pachatelé, a je proto třeba hlídat, aby se například obvinění ve stejné kauze nemohli ani na krátkou chvíli setkat a domluvit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby ve vězení (ilustrační foto)

volby ve vězení (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Stejný obrázek se během pátku opakoval ve věznici Brno-Bohunice mnohokrát: vězni byli z cel vyváděni po jednom na chodbu a po ověření totožnosti vhazovali svůj hlas do přenosné urny.

Do zvláštního voličského seznamu se jich nechalo zapsat 276, ovšem kolik z nich nakonec volit skutečně bude, se podle ředitele věznice Josefa Baláže nedá nikdy předem odhadnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v brněnské věznici sledoval reportér Ivan Holas

„Je to těžká otázka, my to samozřejmě nemůžeme takhle zhodnotit. Ale většinou tři čtvrtě těch oprávněných voličů se voleb zúčastní, takže nějaký přehled máme. Ale i z důvodů amnestie nám tady určitý počet obviněných, odsouzených a chovanců ubyl , takže teď nemáme přesné údaje. Ty budeme znát až po průběhu voleb,“ uvedl ředitel věznice.

Amnestovaní vězni ale zřejmě mají většinou jiné starosti než volby, naznačuje to alespoň včerejší informace z brněnské Armády spásy. Naopak za mřížemi zájem byl a i zorientovat v nabídce se dalo, potvrdil Radiožurnálu jeden z obviněných: „Vzhledem k tomu, že byla televize, tak nějaký přístup k tomu byl. Já si myslím, že k volbám by měl jít každý, ne?“

Je samozřejmě otázkou, do jaké míry berou vězni volby vážně a zda účast pro ně neznamená jen alespoň krátkodobé rozptýlení v šedi stále stejných dnů. Ani ředitel Baláž si netroufá to posoudit.

SLEDUJEME ONLINE: I druhý den prezidentských voleb provází velký zájem voličů

„Je to tak, jak je to u jiných občanů mimo tyhle zdi, podle toho k tomu přistupují i naše vězněné osoby. Takže nemůžeme konkrétně říct, ale víceméně 50 procent těch vězněných osob k tomu přistupuje zodpovědně a chce volit,“ poznamenal Baláž.

A tento odhad nakonec vyšel - ze 381 oprávněných voličů svého práva využilo 180.

Ivan Holas, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme