Novela zjednodušující kácení stromů by mohla platit od července. Radnice se bojí zneužívání

K vykácení stromů v soukromých zahradách už nebude potřeba povolení. Výjimkou budou památné stromy. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu vyhlášky, která má ulehčit jak majitelům pozemků, tak i obcím. Resort chce naopak zpřísnit podmínky pro ochranu alejí. Například jeseničtí úředníci se ale obávají, že toho budou lidé zneužívat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení stromů před zámkem Hořovice | Foto: Petr Kološ

Výška do 130, obvod do 80 centimetrů. Dřeviny takových rozměrů žádné povolení nepotřebují. Jenže pokud chce člověk na své zahradě skácet větší strom, už se na úředníky musí obrátit.

Stejně jako před časem Eva Jedličková z Jeseníku. Léta ji před garáží vadil patnáctimetrový javor. Dnes ukazuje na pařez, který po něm zbyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeseničtí úředníci se obávají, že lidé budou zneužívat vyhlášku, která má ulehčit kácení stromů. Natáčela tam redaktorka Andrea Švubová.

„V podstatě se jednalo o náletový javor, který spontánně vyrostl nějak tak nekontrolovaně do velké výšky a celý rok nás pak obtěžoval. Různě listy, potom takzvanými nosy a nakonec na podzim javorovým sirupem, který stékal na auto parkující pod ním,“ popisuje.

Novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení by chtěl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) vydat během příštího měsíce. Účinná by tak mohla být už od července. Eva Jedličková změnu vítá.

„Vzhledem k tomu, že skoro všechny žádosti, které si lidé podají, tak jim je vyhověno, si myslím, že je to úplně zbytečná formální záležitost,“ míní.

Pro jesenickou radnici ale změna nebude znamenat výraznou úlevu. Ročně řeší asi 15 žádostí o kácení stromů od fyzických osob. To je asi čtvrtina z celkového počtu. Například vedoucí odboru životního prostředí Regina Weiserová nevidí v navrhované vyhlášce velký přínos.

„Víme, že třeba tady jeden pán se chystá skácet jedli za kinem. Dvakrát jsme to už nepovolili. Je to u bytového domu a jde o velmi pěkný exemplář a je nám to líto. Ale asi půjde dolů, protože pán se na ni těší,“ konstatuje.

Kácení stromu | Foto: Pavel Pavlas

Podle ministerstva ale stávající vyhláška neznamená jistotu ochrany přírody, ale často jen byrokratickou zátěž bez efektu. Řada lidí ji naprosto ignoruje a na svých pozemcích stromy likviduje dle libosti, připouští nakonec i Regina Weiserová.

„Stává se nám to často, že na takové případy přicházíme. Obzvlášť v obcích. Tam si o to žádají fyzické osoby tak jednou za pět let,“ poznamenává.

Představa, že každý, kdo vlastní zahradu, ji chce záměrně poškozovat a všechny zdravé stromy vykácet, je nesmyslná, uvedl už dříve náměstek ministra pro ochranu přírody a krajiny Tomáš Tesař. K soukromému majetku se lidé podle něj chovají odpovědně.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme